Müzik eşliğinde spor yapmak neden daha kolay?
'Müzik, beynin "ağrı kesici" salgılamasına yol açıyor ve sporun neden olduğu ağrıları azaltıyor'. Kanada'da yapılan araştırmadan çıkan bu sonuç, müzik eşliğinde spor yapmanın neden daha kolay olduğunu açıklıyor.

Spor yapmanın müzik dinleyerek daha kolay hale gelmesinin nedeninin bazı ağrı kesicikimyasalların salgılanması olduğu belirlendi.

Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden David Levitin ve ekibinin araştırması, sevilen parçalar dinlenirken beynin morfin gibi etki gösteren opioid kimyasalını salgıladığını ve bunun sporun yol açtığı ağrıları azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. 

Bilim insanları, müzik dinlerken spor yapanların salgıladığı kimyasalları inceledi.

Opioidin ağrı kesici özelliğinden yola çıkarak, uyuşturucu tedavisinde kullanılan bir ilaç yardımıyla bu kimyasalın salgılanmasını önledi. Tekrar müzik eşliğinde spor yapan katılımcılar bu kez daha az zevk aldı. 

Bağışıklığı Güçlendiren Müzik Ağrı Tedavisinde Kullanılabilir

Müziğin ağrıların dindirilmesinde daha sık kullanılabileceğine ışık tutan araştırmanın sonuçları "New Scientist" dergisinde yayımlandı.

Levitin ve ekibinin 2 yıl önceki araştırması, müziğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve stresi azalttığını ortaya koymuştu.

Kaynak

http://www.ntv.com.tr/saglik/muzik-esliginde-spor-yapmak-neden-daha-kolay,9GQ4KdGpH0yQdSWhkFnj8Q

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum