Minnesota Nükleer Santrali'ndeki Radyoaktif Sızıntı Kazadan Aylar Sonra Ortaya Çıktı
Minnesota Nükleer Santrali'ndeki Radyoaktif Sızıntı Kazadan Aylar Sonra Ortaya Çıktı

Minnesota'daki bir nükleer tesisin işletmecisi, tesisin geçen Kasım ayında radyoaktif trityum içeren bir su sızıntısı yaşadığını, ancak bu kirliliğin büyük ölçüde tesisin kendisiyle sınırlı olduğunu söyledi.

Minnesota'nın Midwest eyaletindeki Minneapolis'in kuzeybatısındaki nükleer santralin işletmecisi Xcel Energy, sızıntıyı halka açıklamak için neden 3 aydan fazla beklediğini açıklamadı.

Şirket, 22 Kasım'da sızıntıyı öğrendiğinde devlet yetkililerine ve federal Nükleer Düzenleme Komisyonu'na (NRC) haber verdiğini söyledi.

Şirketin başkanı Chris Clark yaptığı açıklamada, "Bu sızıntı halk veya çevre için bir risk oluşturmasa da, bunu çok ciddiye alıyoruz ve durumu güvenli bir şekilde ele almak için çalışıyoruz." dedi.

Minnesota Kirlilik Kontrol Ajansı, şirketin sahaya trityum içeren yaklaşık 400.000 galon su sızdığını, ancak hiçbirinin "Mississippi Nehri'ne veya kirli içme suyu kaynaklarına ulaşmadığını" söylediğini söyledi.

Ajans, devlet yetkililerinin sitedeki "verileri aktif olarak incelediğini" ve "düzeltme çabalarını denetlediğini" söyledi.

Şirket, "serbest bırakılan trityumun yaklaşık yüzde 25'ini geri topladığını ve yıl boyunca toparlanmaya devam edeceğini" söyledi.

Sızıntı, Monticello nükleer santralindeki "2 bina arasındaki su borusundan" kaynaklandı.

Trityum, nükleer santrallerde elektrik üretiminin bir yan ürünü olan radyoaktif bir hidrojen izotopudur. Çevrede doğal olarak da oluşabilir.

Monticello, eyaletteki en büyük şehir olan ve aynı zamanda Xcel Energy'nin merkezinin bulunduğu Minneapolis'in 63 kilometre kuzeybatısındadır.

Xcel, rutin yeraltı suyu testi yaparken sızıntıyı tespit ettiğini söyledi.

​Sızıntıyı, suyu bir tesis içi arıtma tesisine yönlendirerek kontrol altına aldığını ve "geri kazanılan suyu arıtılıp yeniden kullanılabilene kadar depolamak için büyük depolama tankları" inşa etmesi gerekeceğini söyledi.

​Şirket, saha içinde ve çevresinde bulunan yaklaşık iki düzine yeraltı suyu izleme kuyusunda daha sık testler yaptığını söyledi.

ABD, tarihinde bir büyük nükleer kaza yaşadı - 28 Mart 1979'da Pensilvanya'daki Three Mile Island reaktörünün erimesi.

Yaklaşık 92 nükleer reaktör, 10 milyonlarca ABD evine elektrik sağlıyor. Yıllar içinde daha küçük kazalar meydana geldi, ancak genellikle yerel etkilerle kontrol altına alındı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum