Milli Yapay Zeka Asistanı - MAIN GPT
Milli Yapay Zeka Asistanı - MAIN GPT

"Çok Fonksiyonlu Yapay Zeka Ağı" anlamına gelen "Multifunctional Artificial Intelligence Network" kelimelerinin ilk harflerinden oluşan ve aynı zamanda "Ana" anlamına sahip "MAIN" isimli ilk milli yapay zeka asistanımız savunma sanayi öncülerinden HAVELSAN tarafından geliştirildiği duyuruldu.

HAVELSAN Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ürün Mühendisi Osman Kavaf, "Şirkette yapay zeka konusunda farklı projeler yürütüldüğünü, metinler, görseller ve sesler üzerine belirli algoritmalar geliştirildiğini, bunların çoğunlukla proje bazlı ilerlediğini, son dönemde OpenAI'ın ChatGPT furyasını öngörerek bir sene önce HAVELSAN'da GPT modelleri üzerine çalışmalar başlatıldığını söyledi. Ayrıca Kavaf, "GPT modelinin ilk sürümünün hazır olduğunu belirterek, başta kamu ve askeri kurumların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak veri güvenliğinin sağlanması noktasında HAVELSAN'ın adım atması gerektiğini kararlaştırmıştık. Bir sene önce başlatılan proje sonunda yerli ve milli Türkçe GPT'miz hazır. İlk sürümümüzün lansmanını 1 Şubat'ta yapmayı planlıyoruz." dedi.

MAIN GPT’nin temel özelliklerinden birinin özetleme olduğunu ifade eden Kavaf, "Verilmiş içeriği ve metni saniyeler içerisinde özetleyebilen bir sistemi bulunmakta. Açık kaynaklı verilerden bilgi alıp getirebiliyor. Üçüncü olarak kod yazma özelliğine sahip. Parametreleri ayarlayarak ya da komutlarınızla üzerinde değişiklikler yapabiliyorsunuz. Bu temel fonksiyonlar çeşitlendirilebilir." diyerek lansman öncesi MAIN GPT’nin temel özellikleri hakkında bilgi verdi.

Öncelik listelerinde ise kamu ve askeri kurumlar bulunduğunu söyleyen Kavaf, bu nedenle halka açık bir şekilde kullanımı olmayacağını söyledi. Kavaf, "Kamu ve askeri kurumların veri güvenliğini sağlamak amacıyla başlattığımız projemizin sonraki sürümlerinde umarım halka açık hizmet verebilecek bir mekanizmayı geliştirmiş oluruz." değerlendirmesinde bulunarak ileri zamanlarda MAIN GPT’nin bizler tarafından da kullanılabileceğinin bilgisini verdi.

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum