Milli Gurur: İkinci Astronotumuz Uzaya Çıkıyor !
MİLLİ GURUR: İkinci Astronotumuz Uzaya Çıkıyor !

İlk astronotumuzu 19 Ocak ile 9 Şubat arasındaki zaman diliminde 14 farklı görev yapması için ve ilk olmasıyla paylaştığımız heyecan içindeydik. Bu görev, ülkemizdeki bilim ve teknoloji alanlarında bizi bir üst noktaya çıkarttı. 

Şimdi ise 8 haziran Cumartesi günü, türkiye saati ile 17.00'da yapılacak olan ikinci görevimiz var. Bu görevde ikinci astronotumuz olacak olan Tuva Cihangir Atasever 7 farklı bilimsel deneyi gerçekleştirecek. Bildiğimiz üzere iki astoronotumuza daha öncesinde -mühendis olmalarına rağmen-  bu deneyleri nasıl gerçekleştireceklerini ve uygulayacaklarını ilkeleriyle ve önemli noktalarıyla ülkemizin önemli üniversitelerinden aktarılmıştı. Bunların etkisiyle bu 7 farklı bilimsel deneyleri ülkemizin gelişmesi ve büyümesi adına olduğunu da açıkladı.

8 Haziran'da gerçekleştirilecek olan bu görev ABD'nin New Mexico eyaletinde, Virgin Galactic'in Spaceport adlı tesislerinden gerçekleşecek. Uzay aracında, 4 mürettebat ve 2 pilottan oluşan 6 kişilik bir ekip olacak. Aynı zamanda bu görevin ilk fırlatma'daki gibi roket yardımıyla değil, havadan fırlatma yöntemiyle yapılacağını belirttiler. 

Genel olarak herkesin bilmesi gereken ifadeleri belirttiğimize göre sırada Tuva Cihangir Atasever isimli  astronotumuzdan bahsedelim;

12 Ağustos 1992'de Ankara'da doğmuştur. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü Bilkent Üniversitesinde okudu. Daha sonrasında California Üniversitesinde elektrik-elektronik mühendisliği dalında yüksek lisans yapmıştır. İlk astronotluk görevimiz için yedek aday seçilmiştir. 8 ay boyunca NASA'da bu eğitime hazırlanmıştır. 

Uçuşumuzu youtube'da TÜBİTAK'ın açacağı canlı yayından izleyebilirsiniz. Unutmayın! 8 Haziran günü, öğleden sonra saat 17.00'da. 

İzleyecek ve bilimi öğrenerek ülkemizin bu konularda çok daha üstün bir noktaya gelebilmesini isteyen ve bu konu hakkında çalışan, öğrenen ve araştıran herkes için iyi seyirler !

Saygılarımla,

Irmak Koç

#bilimokuyanbilir.

https://www.instagram.com/reel/Crp6fwQg-Tl/?igsh=Zm1yaDA1Z2xxNjFl

 

 

 

 

Irmak KOÇ
Maşukiye Anadolu Lisesi - Öğrenci Öğrenmeyi, bilimi anlatmayı, yazmayı ve araştırmasını yapmaya bayılıyorum. İleride sayılan ve saygın bir fizikçi olmak en büyük hayalim. Tüm bunları aynı zamanda toplumların gelişmesi ve aydınlığa erişmesi için atılan adımlardan birisi olması diğer bir hedefimdir. Atamın da dediği gibi dünyadaki her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet ( başarı) için en gerçek yol gösterici olan bilime bir adım daha fayda sağlamak isteğiyle !

0 yorum