Matematiğe dokunmaya ne dersiniz?
Türkiye'nin ilk ve tek matematik müzesi Aydın'da misafirlerini bekliyor.

Eğitimde kaliteyi her şeyin üzerinde tutan Aydın Özel Başak Koleji başta kendi öğrencileri olmak üzere ülkemizin çocuklarına ve gençlerine zengin bir matematik müzesi kazandırma kararı almıştır. Bu kapsamda okul kampüsünün yaklaşık iki dönümlük bölümünde oluşturulması planlanan Bilim Parkı’nın kapalı bölümünde yer alan Tales Matematik Müzesi yaklaşık 130 istasyondan oluşuyor.

Tales Matematik Müzesi, bir problem üzerinde fikir üreterek özgürce ifade edip alternatif çözümleri bulmalarını sağlayarak bireylerin "Matematiksel Düşünme" becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor.

İkili saymadan Pi sayısına, imkansız üçgenden Leonardo daVinci'nin köprüsüne, dört renk problemden topolojik düğümlere, alan-yarıçap, çevre-yarıçap, açılar, simetrinin yanı sıra Pisagor teoreminden ünlü matematikçi John Nash'ın oyun teorisi, Mimar Sinan'ın yapılarındaki sırları çocuklarımıza hiakayelerle anlatan Tales Matematik Müzesi matematiği soyut olmaktan çıkarıp elle dokunulur, gözle görülür bir hale getiriyor.

25 Mayıs'ta 1.yılını kutlayan müze, bu süreçte Aydın il sınırının dışından İstanbul, Antalya, İzmir, Denizli ve daha birçok şehirden de misafir ağırlamış. 1. Tales Matematik Olimpiyat'ının ikinci aşamasını gerçekleştiren Tales Matematik Müzesi, Batman'dan Sakarya'ya İzmir'den Mersin'e kadar dört bir yandan öğrencileri ve velileri ağırlamaya devam ediyor.

Siz de Tales Matematik Müzesi'ni ziyaret etmek isterseniz aşağıdaki bağlantılardan iletişime geçebilirsiniz.
http://www.talesmatematikmuzesi.com/
https://www.facebook.com/talesmatematikmuzesi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum