Mart Ayında Ay'a Çarpacak Olan Roket SpaceX'e Ait Değil
Mart Ayında Ay'a Çarpacak Olan Roket SpaceX'e Ait Değil

Birkaç hafta önce, bir SpaceX roket yönlendirmesinin Ay'a çarpacağı haberi yayıldı. Şimdi, onu takip eden astronom, büyük bir yanlış anlaşılmayı duyurdu: Roket kesinlikle Ay'a çarpıyor, ancak bu roket SpaceX’e ait değil, muhtemelen bir Çin roketinin kademesi.

Hikaye, bilimin ideal olarak nasıl çalışması gerektiğine ve daha fazla bilgi elde edildiğinde kendi kendini düzeltmesine harika bir örnektir. Ayrıca, uzay çöplüğünün ne kadar karmaşık bir şekilde takip edildiğine ve bu hataların sadece mümkün değil, aynı zamanda muhtemel olduğuna da çok derin bir bakış sağlıyor. Roket, DSCOVER uydusunu Lagrange noktası 1'deki özel konumuna taşıyan SpaceX roketi değil, aslında Chang'e 5-T1 ay görevinin hızlandırıcısı, Çin'in örnek geri dönüş görevinin habercisi.

Uzayda hareket ederken bir teleskop tarafından görüldüğü gibi, şimdi doğru bir şekilde tanımlanmış uzay çöpü parçası.

 

Astronomi yazılımı şirketi Project Pluto'dan Bill Gray, DSCOVER'ın fırlatılmasından yaklaşık bir ay sonra Catalina Sky Survey tarafından tespit edildiğinden beri bu uzay çöplüğünü yıllarca takip etti. İlk başta, hurda parçası küçük bir asteroit olarak kabul edildi, ancak daha sonra ışığı nasıl yansıttığına bakıldığında aslında insan yapımı olduğu anlaşıldı.

Fırlatmadan elde edilen sınırlı bilgi göz önüne alındığında, Gray ve diğerleri bu yörünge bulgusu için potansiyel adaylara baktılar. SpaceX roketi çok iyi ve yakın bir tahmindi, ancak iyi ve yakın tahminlerher zaman doğru değildir.

Gray, NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarı'nda kıdemli mühendis olan Jon Giorgini'den bir e-posta aldı ve orijinal ifadede DSCOVER'in Ay'ı geçtiğini öne süren bir hata fark etti, ancak durum böyle değildi. Gray, nesneyi neden SpaceX roketi olarak tanımladığını anlamak için 7 yıl öncesine ait e-posta arşivine geri dönmek zorunda kaldı.

Gray bir blog yazısında, "Bu kazıyı tam güvenle yaptım, nesnenin aslında DSCOVR ikinci aşaması olduğunu kanıtlayacaktı." dedi.

Verilere baktı ve doğru tahmin olduğuna dair yeterli ikinci derece kanıt olmasına rağmen bazı tuhaflıklar olduğunu gösterdi. E-posta, nesnenin doğasına daha derin bir bakış attı ve Gray, Çin roketinde daha iyi ve daha makul bir aday buldu.

Bir teleskop tarafından görüldüğü gibi, şimdi doğru bir şekilde tanımlanmış uzay çöpü parçası.

 

Gray, "Bir bakıma, bu 'ikinci derecede' bir kanıt olmaya devam ediyor. Ama ben bunu oldukça inandırıcı bir kanıt olarak görüyorum. Bu nedenle, 4 Mart 2022'de saat 12:25 UTC'de aya çarpmak üzere olan nesnenin aslında Chang'e 5-T1 roket aşaması olduğuna ikna oldum.” diye ekledi.

Bu nesneler için bir izleme mekanizması yoktur, bu nedenle bu uzay çöplerini takip etmek genellikle amatör astronomların işidir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/rocket-that-will-hit-the-moon-next-month-does-not-belong-to-spacex/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum