Mars'ta İnsan Keşiflerini Sürdürecek Kadar Güvenilir Bir Şekilde Oksijen Üretebiliriz
Perseverance'daki teknoloji, gece gündüz ve farklı mevsimlerde oksijen üretebilir.

Birkaç ay önce NASA, Mars'ta ilk kez başarılı bir şekilde oksijen ürettiğini duyurdu. Şimdi, deneyden elde edilen ayrıntılı sonuçlar, Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyinin (MOXIE), farklı koşullarda, gece ve gündüz ve iki Mars mevsimi boyunca yedi kez test edilmesiyle, güvenilir bir şekilde oksijen üretebileceğini ortaya koyuyor.

Science Advances'te bildirildiği üzere, deney saatte 6 gram oksijen üretebildi; bu, Dünya'daki oldukça küçük bir ağacın hızı. Bu mütevazı görünebilir, ancak teknolojinin ilerideki iddialı görevi tamamlayabileceğini gösterdi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden MOXIE müdür yardımcısı araştırmacı Jeffrey Hoffman bir açıklamada, "Bu, başka bir gezegensel cismin yüzeyindeki kaynakları gerçekten kullanmanın ve onları kimyasal olarak bir insan görevi için faydalı olabilecek bir şeye dönüştürmenin ilk gösterimi." dedi. "Bu anlamda tarihsel."

MOXIE, Perseverance'daki birçok araçtan biridir, bu nedenle tam ölçekli bir sürümde olduğu gibi sürekli çalışamaz. Isınması ve sonra çalışmaya başlaması saatler sürer. Mars havası önce filtrelenir ve ardından basınçlandırılır. Hava daha sonra, onu karbon monoksit ve oksijene ayıran Katı Oksit Elektrolizöründen (SOXE) geçer. Bu işlem bir saat devam eder.

Hoffman, “Mars'ın atmosferi Dünya'dan çok daha değişkendir.” dedi. “Havanın yoğunluğu yıl boyunca iki kat değişebilir ve sıcaklık 100 derece değişebilir. Hedeflerden biri, her mevsimde çalıştırabileceğimizi göstermektir.”

MOXIE'nin sonbahar ve kış aylarında ve ayrıca gündüz ve gecenin farklı saatlerinde sınırlayıcı koşullar altında başarıyla oksijen ürettiği gösterilmiştir. Ekip, bunu ilkbaharda ve atmosferin hızla değiştiği zamanlarda da test etmeyi umuyor.

MIT'nin Haystack Gözlemevi'ndeki MOXIE görevinin baş araştırmacısı Michael Hecht, "Göstermediğimiz tek şey, sıcaklığın önemli ölçüde değiştiği şafakta veya alacakaranlıkta çalıştırmaktır." diye ekledi. "Elimizde bunu yapmamıza izin verecek bir koz var ve bunu laboratuvarda test ettiğimizde, gerçekten her an çalıştırabileceğimizi göstermek için o son basamak taşına ulaşabiliriz."

Amaç, yalnızca birkaç astronotun yaşamını sürdürebilmesi için yeterli oksijen üretmek değil, aynı zamanda astronotları yörüngeye ve ardından Dünya'ya geri götürecek Mars Yükseliş Aracı için yakıt üretmektir.

Saatte yaklaşık 2 ila 3 kilogram oksijen üreten MOXIE'nin büyütülmüş bir versiyonu, 26 ay sonra gelen altı kişilik bir ekip için yeterli oksijen üretecektir. Bu yaklaşımın uygulanabilirliğini destekleyen çok gerçekçi bir senaryo.

Hoffman, "Mars'a bir insan görevini desteklemek için, bilgisayarlar, uzay giysileri ve habitatlar gibi Dünya'dan pek çok şey getirmemiz gerekiyor." dedi. "Ama aptal eski oksijen? Eğer orada yapabilirsen, kim tutar - oyunun çok ilerisindesin.”

Ekip, ilkbaharda MOXIE'yi test etmeyi dört gözle bekliyor. Daha yüksek hava yoğunluğuyla, cihazın sınırlarını zorlamayı ve ne kadar oksijen üretebileceğini görmeyi planlıyorlar.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum