Advertisement
Uluslararası Uzay İstasyonu
Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu , uzayda hareket eden en büyük yapıdır. Bir futbol sahası büyüklüğündedir. Peki bu istasyon ne işimize yarar gelin birlikte inceleyelim.

Uluslararası Uzay İstasyonunnda Fizik, kimya ,biyoloji, meteoroloji gibi çeşitli konularda deneyler ve araştırmalar yapılıyor. Ayrıca uzay seyahatleri ile ilgili yeni sistemlerin ilk testleri de burada yapılabiliyor. Bu istasyon 19 ülke tarafından ortak kullanılıyor. İçinde bilim insanları yaşayabiliyor ve çalışmalar yapabiliyorlar.

Uzay İstasyonu Nerede Bulunuyor ?

Dünyanın 400 km yükseğindedir. Yörüngede yaklaşık 27.580 km/sa hızla hareket etmektedir. İstasyon her gün dünyanın çevresinde 15 tur atmaktadır ve dünyadan çıplak gözle görülebilmektedir.

Uzay istasyonunu Nasıl İzleyebiliriz ?

Uluslararası Uzay İstasyonu gökyüzündeki en parlak üçüncü nesnedir. İlk baktışta gezegen gibi görünmektedir. Sabit hızlı ilerlediği için kolay bir şekilde farkedilebiliyor.

Güneşin doğuşu ve batışında yansıttığı ışık belirgin hale geldiğinden daha kolay görebiliriz. NASA'nın https://spotthestation.nasa.gov/ uygulamasından gün, saat ve nerede bulunduğunuzu yazarak hangi gün ve saatte görebileceğinizi, kaç dakika boyunca izlenebileceğini belirleyebilirsiniz.

Ayrıca ESA'nın https://esamultimedia.esa.int/multimedia/virtual-tour-iss/ sitesine girerek uzay istasyonunu sanal tur ile gezebilirsiniz. 

Sude Manka
Çukurova Üniversitesi - Fizik öğrencisi 𝑵Ü𝑲𝑳𝑬𝑬𝑹 𝑭İ𝒁İ𝑲 ☢️

0 yorum