Advertisement
3.000 Yıllık Çömlekler Kolonileşmeden Çok Önce Avustralya'daki Ticaret Ağlarını Ortaya Çıkarıyor
Büyük Set Resifi'ndeki rüzgârlı bir adada 2.000 ila 3.000 yıllık düzinelerce kırık çanak çömlek parçası ortaya çıkarıldı- Avustralya'da şimdiye kadar keşfedilen en eski çanak çömlek.

Geleneksel Sahipler ve arkeologlar tarafından yüzeyin bir metreden daha az altında bulunan kalıntılar, Jiigurru'da (Kertenkele Adası) İlk Milletlerden insanların binlerce yıl süren seramik yapma geleneğinin izlerini taşıyor.

Yerel kil ve kumdan yapılan çanak çömlekler, İngiliz sömürgecilerin 1788'de Avustralya'yı işgal etmesinden binlerce yıl önce, bölgedeki diğer ada topluluklarının da seramik yaptığı bir dönemde pişirilmiş.

Avustralya'daki Monash Üniversitesi'nden arkeolog Ian McNiven, "Bu bulgular Avustralya, Melanezya ve Pasifik arkeolojisinde yeni bir sayfa açmakla kalmıyor, aynı zamanda Aborijin topluluklarının karmaşıklığını ve yenilikçiliğini vurgulayarak sömürgeci klişelere meydan okuyor" diyor.

İki yıl boyunca yakıcı güneş altında, tuz, deniz spreyi ve kabuk bağlamış terle kaplı olarak çalışan araştırmacılar ekibi ile Dingaal ve Ngurrumungu Aborijin topluluğu üyeleri, kabuklu deniz hayvanları, balık ve kaplumbağa kemikleri ve kömürleşmiş bitki kalıntıları arasında çanak çömlek parçaları bulmak için yaklaşık 2,4 metre (yaklaşık 8 fit) derinliğinde bir kabuk yığınını istikrarlı bir şekilde kazdı.

Çömlek parçaları olarak da bilinen kırık çömlek parçaları Jiigurru'da daha önce, 2006 yılında, gelgit lagününde bulunmuştu. Ancak arkeologlar bunların kaç yıllık olduğunu ya da kim tarafından yapıldığını bilmiyordu. Günlük gelgitler çanak çömlek parçalarını aşındırmıştı ve tarihleme yetersizdi, bu da araştırmacılara bir gün Jiigurru'da yerel olarak yapılmış çanak çömleklerin bulunabileceğine dair kışkırtıcı bir önseziden başka bir şey bırakmadı.

McNiven ve ekibi kazmaya devam etti ve yakınlardaki 4.000 yıl öncesine ait bir başka kabuk yığınında başka çanak çömlek izine rastlayamadı.

Sonra, 2017'de şansları döndü. Ekipteki bir arkeoloji öğrencisi, yüzeyin sadece 40 santimetre altında ilk çanak çömlek parçasını buldu.

James Cook Üniversitesi'nden arkeolog Sean Ulm ScienceAlert'e yaptığı açıklamada, "Ian'la çukurun karşısında şaşkınlıkla birbirimize baktığımızı hatırlıyorum," diyor.

"Kazıyı durdurduk ve buluntuyu çok dikkatli bir şekilde belgeledik. Buluntunun ne anlama gelebileceği ve kazıyı bundan sonra nasıl ilerletmemiz gerektiği konusunda gece boyunca derin tartışmalar oldu."

Radyokarbon tarihlemesi, kazılan en derin katmanların yaklaşık 6.510 ila 5.790 yıl önce biriktirildiğini ortaya koydu ve bu da Jiigurru'yu kuzey Büyük Set Resifi'nde işgal edilen en eski açık deniz adası haline getirdi.

Araştırmacılar, deniz kabuklarının yığılmaya başladığı ve bataklıkta bulunan en eski seramiklerin son dinlenme yerlerine düştüğü yaklaşık 3.000 yıl önce bölgedeki işgalin dramatik bir şekilde arttığını tespit etti.

Ekibin tarihlendirmesine göre, yaklaşık 2.000 yıl öncesine kadar bin yıl boyunca seramikler yerel halk tarafından yapılmış, kullanılmış ve atılmıştır. Bu da Jiigurru seramiklerini Avustralya'da şimdiye kadar keşfedilen en eski çanak çömlek yapıyor.

Bu seramikler, Avustralya anakarasının ucu olan Cape York ile Papua Yeni Gine arasındaki Torres Boğazı'nın daha kuzeyindeki bir adada ortaya çıkarılan ve McNiven ile meslektaşlarının 2006 yılında tanımladığı iki düzine çanak çömlek parçasından birkaç yüz yıl daha eski.

Jiigurru seramikleri de yerel olarak üretilmiştir. Analizler, seramik parçalarının kilden yapıldığını ve adada bulunan plaj kumlarına benzer şekilde kuvars, kalkerli kum ve feldispat içerdiğini ortaya koydu. Araştırmacılar ayrıca parçaların, daha kalın kaplara göre çatlama olasılığı daha düşük ve taşınması daha hafif olan küçük, ince cidarlı kaplara ait olduğunu belirledi.

"Ulm, "[Jiigurru'nun] çağdaş Geleneksel Sahiplerinin atalarının, Papua Yeni Gine'nin çanak çömlek yapan topluluklarıyla kültürel alışverişi de içeren çok yaygın bir ticaret sistemine dahil olduklarını düşünüyoruz" diyor.

Ulm, Jiigurru halkının "çömlek yapmayı bilen ve bunu yerel olarak yapan" denizciler olduğunu ve muhtemelen diğer ada topluluklarıyla teknolojik bilgi, mal ve fikir alışverişinde bulunduklarını açıklıyor.

Bu çanak çömlek yapım bilgisi, İngiliz kolonizasyonundan önce bilinmeyen nedenlerle ya da toplulukların yer değiştirmesi ve parçalanmasıyla kaybolmuştur.

Ancak binlerce yıl önce ustalıkla yapılmış bu seramiklerin bulunması, yerel toplulukların uygulamayı yeniden canlandırmalarına ve Jiigurru'yu gelecekte de korumalarına yardımcı olabilir; aksi takdirde sözlü tarihlerde kaydedilen adadaki işgallerine dair somut kanıtlar sağlayabilir.

Kazı, Jiigurru'nun yerli halkının atalarının topraklarında gömülü olan tarihle yeniden bağlantı kurmak için arkeologlarla birlikte çalıştığı ilk çalışma oldu.

Ngurrumungu Yaşlısı Brian Cobus yaptığı açıklamada "Edindiğimiz her bilgi kırıntısı Ülkenin hikayesini anlatmamıza yardımcı oluyor" dedi. "Bunun gibi araştırma projeleri hepimizin Ülkeyi daha iyi anlamamıza ve Ülkeye nasıl bakacağımızı anlamamıza yardımcı oluyor."

Bu yazı SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum