Mars’ta Hayat Başlatmak İçin İlginç Öneri
Elon Musk, Mars'ta yaşam oluşturmak için termonükleer bombalamayı önerdi.

Science Alert'in haberine göre, SpaceX ve Tesla şirketlerinin sahibi Elon Musk katıldığı bir TV programında Mars'ı yaşanabilir kılmanın en hızlı yolunun termonükleer bomba atılması olduğunu söyledi. Fikir biraz çılgınca gelse de Musk'a göre Kızıl Gezegen'in kutuplarından bombardıman edilmesi, donmuş haldeki CO2 tabakasının eriyip gaz hale dönüşmesini sağlayabilir. Böylece ince olan Mars atmosferi kalınlaşır ve gezegen suyun sıvı halde bulunabileceği ısıya ulaşabilir. Elbette bu fikrin olumsuz yanları da var. Termonükleer bombalama aynı zamanda çevreye radyasyon salınımına neden olabilir ancak bunun Mars'a ne kadar hasar vereceği net bilinemiyor çünkü bu daha evvel denenmiş bir metot değil.

Çeşitli üniversitelerden araştırmacılar ise Musk'ın önerisine pek ılımlı yaklaşmıyor. Colorado Üniversitesi'nden Brian Toon da Mars'ta yaşam oluşturmak için pek çok sorunun üstesinden gelmek gerektiğini ancak bombardımanın uygun yöntem olmadığını savunuyor. NASA ise bu konuda detaylı açıklama yapmasa da güneş sistemine zarar verilecek uygulamalardan kaçınılması gerektiğini belirtmiş. Bu arada Musk, önümüzdeki 2-3 yıl içinde SpaceX'in uzaya insan gönderebileceğini de ekliyor.

Kaynak

http://www.sciencealert.com/watch-elon-musk-says-we-could-make-mars-liveable-with-thermonuclear-bombs haberinden uyarlanmış çeviridir.

Ebru Şimşek
Boğaziçi Üniversitesi / Fizik Yüksek Lisans - Boğaziçi à niversitesi Fizik Mezunu Boğaziçi à niversitesi Fizik Yüksek Lisans Öğrencisi Deneysel yüksek enerji ve parçacık fiziği

0 yorum