30 Nisan Güneş Tutulması: Ne Zaman ve Nerede Görülebilecek
30 Nisan Güneş Tutulması: Ne Zaman ve Nerede Görülebilecek

30 Nisan'da yeni ay güneşimizin önünden geçerken ender bir olayla karşılaşacağız: Güneş tutulması.

Güneş tutulmaları, Ay, Dünya'nın perspektifinden güneşin en azından bir kısmını engellediğinde meydana gelir. Bu durumda, NASA'ya göre ay, nerede durduğunuza bağlı olarak güneşin %64'ünü kapatacak ve bunu kısmi bir güneş tutulması yapacak.

Tutulmayı bizzat yakalamak için Antarktika'nın bazı bölgelerinde, Güney Amerika'nın güney ucunda ve Pasifik ve Atlantik okyanuslarında dar bir görüş alanı olmanız gerekir. Sertifikalı tutulma gözlüklerini yanınıza aldığınızdan emin olun ve güneşe asla korumasız gözlerle bakmayın.

Bu tutulmayı benzersiz kılan şey, olayı oluşturan yeni ayın türü ve bir Müslüman bayramı olan Ramazan Bayramının hemen öncesinde gerçekleşmesidir.

Müslümanlar ayrıca 1 Mayıs Pazar veya 2 Mayıs Pazartesi günü Ramazan Bayramı'nı (Ramazan ayının sonu) kutlar. Bayram öncesi yeni aya Şevval Ayı denir ve önümüzdeki günlerde hilalin veya hafif aydınlatılmış ayın yerel olarak görülmesinden sonra bayram başlayacak.

Fotoğraf: 8 Nisan 2024'te Ay, Kuzey Amerika'nın üzerinden geçecek bir tam güneş tutulmasında birkaç dakikalığına güneşi tamamen kapatacak.

Tutulmanın görünürlüğü bölgenize göre değişir. timeanddate.com'a göre, tutulma ilk olarak 14:45'te görülebilecek. EDT (1845 GMT). Maksimum tutulma saat 16:41'de gerçekleşecek. EDT (2041 GMT). Ardından, tutulma 18:37'de sona erecek. EDT (2237 GMT).

Çevrimiçi izlemek için timeanddate.com'da canlı bir blog bulunur. Ayrıca YouTube kanalı Gyaan ki gareebi Live, tutulma başladığında yayına başlayacak.

Güneş tutulmaları, özellikle ayın güneşi tamamen kapattığı tam tutulma sırasında doğadaki en muhteşem olaylardan bazılarıdır. Bununla birlikte, bu tür olaylar nadirdir ve 2022’de, herhangi bir tam güneş tutulması göremeyeceğiz.

Bununla birlikte, NASA'ya göre 25 Ekim'de bir başka kısmi güneş tutulması Avrupa, Kuzeydoğu Afrika, Orta Doğu ve Batı Asya'dan görülebilecek.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum