Dalgalardan elektrik üreten teknoloji
Denizde oluşan dalgalardan gelen enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek elektrik üretmeyi amaçlayan WaveNET adlı sistem hem doğayı koruyor, hem de düşük bütçeyle elektrik üretme imkanı veriyor.

Dalgaların yönü fark etmeksizin her şekilde çalışabilen sistemde ilk olarak dalga enerjisi mekanik enerjiye çevriliyor. Daha sonra ise bu mekanik enerji hidroliğe dönüştürülüyor ve pompa modülleri sayesinde enerji depolanıyor. En nihayetinde bu enerji elektrik enerjisine dönüştürülüyor ve kullanılmak istenen yere aktarılıyor. Uzaktan denizdeki dubaları andıran sistem büyük bir görüntü kirliliği yaratmıyor ve bu özelliğiyle turistik bölgelerde dahi rahatlıkla kullanılabiliyor.

İhtiyaca göre farklı modülleri bulunan sitem 7 kilowattan 750 kilowatta kadar enerji üretebiliyor. Ancak şu anlık sadece 7 kilowatt enerji üretebilen sistemin yapımı tamamlanmış durumda. Daha yüksek miktarlarda enerji üretmek içinse çalışmalar sürüyor.Sistemin üreticisi Albatern’in açıklamasına göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde 100 megawatt enerji üreten WaveNET’ler üretmek mümkün hale gelecek.

Megawatt başına 160 ile 235 dolar arasında fiyatı bulunan sistem şu an için yenilenebilen enerjiler arasında pahalı olarak gözükse de ilerideki yıllarda daha makul fiyatlara satılması bekleniyor.

Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum