Mars'ın Yüzeyinde Küçük Bir "Kulak" Var
Mars'taki tuhaf bir krater, insan kulağına benziyor.

Mars'ta her zaman başka bir şeye benzeyen şeyler buluyoruz. Rüzgarlı bir tepe olduğu ortaya çıkan ünlü yüzünden, Perseverance'ın iniş takımlarının "döktüğü" yılan derisi ağına kadar. Şimdi Mars Yörünge Kaşifi (MRO) bir başka ilginç şekil daha tespit etti. Kulağa benzeyen bir krater.

MRO Yüksek Çözünürlüklü Kamera ekibi bir blog yazısında “Eğer şekil gerçekten bir şeye benziyorsa, gerçekte var olmayan yüzler ve desenler gibi şekilleri gördüğümüz, pareidolia mı? Bu durumda, kulağa çok benzeyen tuhaf şekilli bir çarpma kraterine bakıyoruz. Ve bir kez gördüğünüzde, görmemek neredeyse imkansız. Kraterin genişliği 1.800 metrenin biraz üzerinde. Bu sahne, Mars'ın Kuzey Yarımküre'sindeki Chryse Planitia'da bulunuyor.” dedi.

1.8 kilometrelik kraterin bulunduğu Chryse Planitia büyüleyici bir bölge. Gezegenin ortalama yüksekliğinin 2 ila 3 kilometre altında oturan, Mars'ta en düşük rakımlı yerlerden biridir. Bu, bölgeyi güneydeki dağlık bölgelerden ve hatta Valles Marineris'ten gelen çıkış kanalları da dahil olmak üzere birçok antik nehrin doğal bir bitiş noktası haline getirmiştir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum