Mars kazası detaylı görüntülendi
Avrupa Uzay Ajansı'nın 19 Ekim'de Mars'a indirmeyi planladığı araçtan inişe saniyeler kala haberleşme kesilmişti. Şimdi de kazaya ait yakından çekim görüntüler geldi.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA)'nın, 19 Ekim'de Mars'a indirmeyi planladığı Schiaparelli aracı maalesef yaşadığı bir takım sorunlardan dolayı 300 km/h hızla kızıl gezegenin yüzeyine çarpmıştı.

Kazanın gerçekleştiğine dair kesin bilgiler geldikten sonra NASA, Mars yörüngesine konumlandırdığı MRO uydusuyla çok detaylı olmayan, uzaktan çekim bir fotoğrafı paylaşmıştı. Bugün ise NASA, uydunun arkasında bulunan yüksek çözünürlüklü kamerayla yeni çekilen fotoğrafları paylaştı.

Fotoğrafta uzay aracının ısı kalkanı ve paraşütlerinin etrafa saçıldığı da gözükürken, ilgi çeken detaylardan birisi de geçen hafta çekilen fotoğraftan bu yana paraşütlerin yer değiştirmiş olması. Bu durum da yetkililer tarafından Mars'ın sahip olduğu Martian rüzgarlarına dayandırılmış.

Soruşturma uzun sürmeyecek

Avrupa Uzay Ajansı, kazayla ilgili soruşturmanın uzun sürmeyeceğini belirtti. Kasım sonlarına doğru sonuçlandırılacak olan soruşturmanın haricinde EXOMARS görevinin bir başka parçası olan ve uzay aracını yukarıdan takip eden TraceGas Orbiter uydusunun en az 2022'ye kadar görevine devam edeceğini belirtti.

Aynı zamanda ESA, Rusya Uzay Ajansı ile 2020'de kalkışı gerçekleştirilecek yeni bir Mars projesi üzerinde çalıştığını da ekledi.

Kaynak
http://shiftdelete.net/mars-kazasi-detayli-goruntulendi-76679

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum