Mantar Yemek Depresyon Riskini Düşürüyor
Mantar Yemek Depresyon Riskini Düşürüyor

Mantar yiyen insanların üzerine yapılan geniş çaplı bir analiz, bu insanların depresyon geliştirme risklerinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Bu ilişki hala bir gizemli ve yazarlar şimdilik verilerin dikkatle yorumlanması gerektiğini söylüyor. Sonuçların sadece bir korelasyon olma şansı her zaman var. Özellikle de daha fazla mantar yemek depresyon olasılığını kesinlikle daha fazla düşürmüyor.

Bununla birlikte, bu araştırma, genel mantar tüketimi ve depresyon üzerine yapılan ilk büyük gözlemsel çalışmalardan biridir. 2005'ten 2016'ya kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde 24.000'den fazla yetişkinin diyet ve zihinsel sağlık verilerini içerir.

Bulgular, çeşitli mantar türleri arasında ayrım yapmadan incelendi. Aslan yelesi mantarları (Hericium erinaceus) gibi belirli mantar türlerini yemenin, depresyon ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğin tespit edildi ve sonuçlar şimdilik tutarlı görünüyor.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nden halk sağlığı bilimcisi Joshua Muscat, "Çalışma sayesinde, mantar yemek olası sağlık yararları listesine ekleniyor" diyor.

Fakat bu belirli mantarların tüketiminin sağlığımız için neden iyi olduğu hala bir bilmece.

Beyaz düğme mantarları (Agaricus bisporus), ABD'de en çok yenen mantarlardır ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğu düşünülen potasyumla doludur. Aslan yelesi gibi diğer yenilebilir mantarların, beyin sağlığına bağlı nörotrofik faktörlerin yanı sıra depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülen anti-inflamatuar ajanları içerdiği bilinmektedir.

Ancak beslenme bilimi zor bir iştir. Mantarlar, belirgin antidepresan etkilerine katkıda bulunabilecek çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar barındırır. Hangi faktörlerin rol oynadığını ortaya çıkarmak, çok daha fazla moleküler, klinik ve epidemiyolojik çalışma gerektirecektir.

Yine de, bilim adamlarının üzerinde durduğu mantarlarda bulunan ergotionein olarak bilinen güçlü bir antioksidan var. İnsanlar onu sadece diyet yoluyla alabilir ve tükettiğimiz taze mantarlarda en yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

Son hayvan modellerinde, bu antioksidanın beyni vücudun geri kalanından ayıran kan dolaşımı bariyerini geçtiği bulunmuştur, bu da ergotioninin nörolojik sağlık üzerinde bir miktar etkisi olabileceğini düşündürmektedir.

Diğer hayvan modelleri, bu antioksidanın, bir kişinin ruh halini de etkileyebilecek nöronların da bulunduğu bağırsak sağlığında da rol oynadığını öne sürüyor. Aynı şeyin insanlar için de söylenip söylenemeyeceği araştırılmaya devam ediyor.

Penn State'den epidemiyolog Djibril Ba, "Mantarlar, insanlar tarafından sentezlenemeyen bir anti-inflamatuar olan aminoasit ergotioninin en yüksek besin kaynağıdır" diyor.

Bunun yüksek seviyelerine sahip olmak, oksidatif stres riskini azaltabilir, bu da depresyon semptomlarını azaltabilir.

Yine de, bu sadece olası bir açıklama. Daha büyük topluluklar arasında daha fazla araştırma, belirli mantarlar hakkında neyin farklı olduğunu ve bu farklılıkların nihayetinde insan sağlığını nasıl etkilediğini daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacaktır.

Bu vakadaki veriler, ülke çapındaki katılımcılardan önceki iki gün içinde kaç tane mantar yediklerini hatırlamalarının istendiği ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi'nden geldi. Depresyonları daha sonra standart bir hasta sağlığı anketi kullanılarak ölçüldü.

Mantar tüketimi ile düşük depresyon olasılığı arasında gözlemlenen ilişki, sosyal statü, ekonomik durum, yaşam tarzı risk faktörleri, kendi bildirdiği hastalık ve ilaç kullanımı gibi diğer karıştırıcı faktörlerden bağımsızdı.

Yazarlara göre mantar yeme olasılığı en yüksek olan insanlar, üniversite eğitimli, Hispanik olmayan beyaz kadınlardı. Ancak, mantar yiyenler, yemeyenlerle karşılaştırdıklarında depresyonla olan bağlantı açıktı.

Mantar yiyenlergrubu içinde, onları nispeten çok yiyenler, herhangi bir ek fayda göstermedi.

Açıkçası, mantarlar ve zihinsel sağlık arasındaki ilişki hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. Ancak araştırmalarda ilişkinin ne sıklıkla ortaya çıktığı göz önüne alındığında, daha fazlasını keşfetmeye değer.

Yazarlar, "Bu bulgular, depresyonu azaltma ve hastalıkları önleme aracı olarak mantar tüketiminin potansiyel klinik ve halk sağlığı önemini vurgulamaktadır" diyor.

Çalışma Journal of Affective Disorders'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum