Kola\'dan Su Üretebilen Cihaz Yapıldı
Dünyanın her yerinde içilebilir temiz su olmayabiliyor ama her yerde kola var gibi görünüyor, işte bu cihaz da kola’dan su üretebiliyor.

Yaşağıdığımız çağda dünyanın her köşesinde kola şişesi görebiliyoruz, hatta gökdelen inşaatlarının tepesine bile kola servis ediliyor, ama temiz suyun bulunamadığı noktalar var. İşte bu duruma canı sıkılan Helmut Smits isimli bir mucit, dünyadaki temiz su kaynaklarının ne kadar değerli olduğuna dikkat çekmek için, kola’yı suya çevrebilen bir cihaz tasarlamış. 

Hollanda’daki “Dutch Design Week 2014” de sergilenen cihaz Smits ve Amsterdam Üniversitesi öğrencilerinden Martien Eubdemann tarafından beraber üretilmiş. “The Real Thing” adını verdikleri alet kola’dan su üretmek için aslında basit bir damıtma yöntemi kullanıyor. Cihaz kola’yı kaynatıyor ve filtreden geçen sıvının buharı diğer kapta soğutulup, su olarak toplanabiliyor. Yine de içilebilir olması için içine ekstra mineral eklenmesi gerrekiyor. 


Smits bu cihazı seri üretime sokmak için değil, insanların bu konuda bilinçlenmelerini ve küresel su sıkıntısının ne kadar ciddi olabileceğini düşünmelerini sağlamak için tasarladığını anlatıyor. Smits kola’nın aslında zararlı ve kirletilmiş içme suyu olduğunu farkettiğinde bu cihazı yapmaya karar vermiş. Dünya üzerindeki değerli kaynakların bu şekilde tüketilmesinin engellenmesi gerektiğini savunuyor mucit.

Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum