Mars'taki “Şaşırtıcı” Yapay Parça
Mars'taki “Şaşırtıcı” Yapay Parça

NASA'nın Perseverance gezicisi tarafından çekilen tuhaf bir fotoğraf insanları meraklandırdı ve mizaha yöneltti. Görüntü, gezicinin arkasında beyaz ve altın renklerinden oluşan silindiri gösteriyor. Reddit'teki insanlar, gezicinin yanlışlıkla bir şey düşürüp düşürmediğini merak etti. Başka insanlar da uzaylılar veya uzay çöpü olabileceği konusunda şaka yaptı.

Ancak gerçek olay genellikle kurgudan daha gariptir.

Her şeyden önce, bu gerçekten geziciden bir parça: matkabının bir aşınma ucu. Fırlatmadan önce Perseverance gezicisine yerleştirilmişti ve Dünya'daki atmosferik kirlenmeye maruz kalmış olabileceğinden dolayı bir testten sonra bırakılmak üzere tasarlanmıştı. Bu parça, bir kayada kullanılmış ve daha sonra Temmuz ayında oraya terk edilmişti. Gezici sayfasında neden bunu yaptığını açıklayan bilgilendirici bir Twitter dizisi var.

Resimde de görebileceğiniz gibi, matkap temmuz ayında kayaya saplandı. Ancak, birkaç hafta önceki görüntüde, açıkça onun tarafında. Peki ne oldu? Mars atmosferinin ne kadar zayıf olduğu düşünülürse, kesinlikle rüzgar değildi.

Gezicinin hayranları ve özellikle Youtube'daki Mars Guy'ın daha iyi bir açıklaması var: Azim onu ​​aştı. Ve bunu insan müdahalesi olmadan kendi başına yaptı.

https://www.youtube.com/watch?v=r1rgGd5xKD4&t=1s

 

Gezici şu anda, bir zamanlar bir nehrin bir göle döküldüğü ünlü delta olan Jezero Krateri'ndeki başka bir konuma geçmek için adımlarını geri alıyor. Bu sürüşün çoğu, birkaç günlük mesafe rekoru kıran otonom kendi kendine sürüş yazılımı tarafından yapıldı. Yazılım kaya ve kayalardan kaçınabilir ve aynı noktadan tekrar geçerken matkap ucuna çarpması mümkündür.

Bu nedenle, gezici Mars'ı asi bir genç gibi "çöp" yapmakla kalmadı, hatta yanından geçerken tekrar tekme attı.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/puzzling-artificial-fragment-on-mars-suggest-first-selfdriving-hit-run-on-the-red-planet/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum