Kıyıya vuran dalgalar sayesinde müzik yaratan “deniz orgu”nu dinleyin
Deniz kenarında gözleri kapayıp kıyıya vuran dalgaları dinlemek romantik ruhların hayatlarında en az bir kez tadına vardıkları bir haldir. İşte o romantikleri mest edecek bir icat Hırvatistan‘da bir deniz kıyısında yer alıyor. “Deniz orgu” denilen sistem, kıyıya vuran dalgaları müziğe dönüştürüyor ve ortaya muazzam melodiler çıkıyor.

70 metre boyunca uzanan bu org Nikola Basic adlı mimar tarafından yapılmış. 2005 yılında halka açılan deniz orgunun çalışma prensibi ise şöyle: Adriyatik Denizi‘nden gelen rüzgar ve dalgalar beton merdivenlerin altında bulunan boruların içine giriyor. Oradan resonans odalarına gidiyor ve burada titreşen ses merdivenlerin en üstündeki boşluklardan dışarı çıkıyor. Mimar Nikola Basic bu projesi sayesinde Hırvatistan’da betonun alabileceği en güzel hallerden birini halka sunuyor.

Merdivenlerin altında olup bitenleri elbette biz görmüyoruz. Sadece dalgaların yarattığı müziği duyuyoruz. İşin güzel tarafı, o müzik her gün hatta her saatte başka bir hal alıyor. Yani orada bulunduğunuz bir an bir daha hiç duyulmayacak bir melodiye de tanıklık etmiş oluyorsunuz.

Kaynak
Nolm.us
http://www.nolm.us/kiyiya-vuran-dalgalar-sayesinde-muzik-yaratan-deniz-orgunu-dinleyin/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum