Kentilyon Hesaplamalarını Resmen Aşan İlk Süper Bilgisayar
Kentilyon Hesaplamalarını Resmen Aşan İlk Süper Bilgisayar

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'ndaki (ORNL) bir süper bilgisayar, saniyede 1,1 Exaflop performans veya 1,1 kentilyon hesaplama gösterdi. Bu başarı, bağımsız bilgisayar bilimcilerine göre onu dünyanın en hızlı bilgisayarı ve exaflop engelini aşan ilk bilgisayar yaptı. Bu iddialara karşı çıkanlar olsa da yapımcıları daha da hızlı çalışabileceğini söylüyor.

ORNL'ye göre, süper bilgisayar olarak adlandırılan Frontier, 2 exaflop kapasitesine sahiptir. Ancak, bunu henüz bağımsız gözlemcilerin memnuniyetine göstermediler. Öte yandan, 1993 yılından bu yana yılda iki kez dünyanın en güçlü 500 dağıtılmamış bilgisayar sistemini sıralayan TOP 500 projesi, Frontier'in 1.102 exaflop'u yönetebileceğine ikna oldu. TOP 500'ün basın açıklamasına göre bu, Frontier'i exaflop engelini aşan ilk bilgisayar yapıyor.

Buradaki ölçek hakkında bir fikir vermek için ORNL, "Dünyadaki her insan saniyede bir hesaplamayı tamamlarsa, bir süper bilgisayarın bir saniyede yapabildiğini yapmak dört yıldan fazla sürer." dedi.

İki yıl önce, TOP 500 ödülü, teorik maksimumu Exaflop seviyesinin üzerinde olmasına rağmen, nispeten yavaş bir 442 PetaFlop/saniye sergileyen Japon Fugaku sistemine verdi.

Bununla birlikte bazıları TOP 500’ün taraflı olduğunu savunuyor. Batı dünyasına karşı olmasa da en azından Çin'e karşı önyargıya sahip olarak görüyor. TOP 500 listesine göre, en yüksek dereceli Çinli süper bilgisayar, Ulusal Süper Bilgi İşlem Merkezi'ndeki Sunway TaihuLight 93 Petaflop/saniyeyle altıncı sırada geliyor. Bu Frontier'in hızının onda birinden daha az.

Ancak diğerleri, Çin'in ilk önce süper hesaplamayı üst düzeye çıkardığını ve bunu geçen yıl hem Oceanlite hem de Tianhe-3 sistemlerinde 1.3 Exaflop/sn'lik hızlarla iki kez yaptığını iddia ediyor.

Soğuk Savaş için Uzay Yarışı neyse, muhtemelen Çin ile Batı arasındaki rekabet de süper hesaplamalar üzerinden oluyor. Bu yüzden diğer tarafın kabul etmediği büyük iddiaların olması şaşırtıcı değil. Dahası, ABD'nin Çin bilgi işlem şirketlerini yasadışı kopyalama iddiaları nedeniyle kara listeye almasıyla birlikte, Amerikan teknolojisi olmadan kilometre taşlarına ilk ulaşan olmak için Çin'in bir teşviği var.

https://www.youtube.com/watch?v=etVzy1z_Ptg

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Çin, dev bilgisayarları konusunda ABD'den çok daha az şeffaf ve şu ana kadar iddia edilen başarılarını kanıtlayacak hiçbir şey yayınlamadı.

Bir halkla ilişkiler savaşı bağlamında, tüm bu bilgi işlem gücünün fiili kullanımları ikincil olarak ele alınabilir, ancak ORNL Direktörü Thomas Zacharia, “Frontier, dünyanın en büyük bilimsel zorluklarını çözmek için yeni bir exascale hesaplama çağını başlatıyor.” dedi. ORNL'den Jeff Nichols şunları ekledi: "Dünyanın dört bir yanından bilim adamları ve mühendisler, çağımızın en zorlu sorularından bazılarını çözmek için bu olağanüstü bilgi işlem hızlarını kullanacaklar ve birçoğu keşiflerine Birinci Günde başlayacak."

Frontier, 9.400 CPU ve 37.000 GPU'dan oluşmakta ve 3,6 ton ağırlığındadır. ORNL, depolama sisteminin sahip olduğu 700 Petabayt'tır. “Kongre Kütüphanesinde bulunan veri miktarının 35 katı.”

Bu hesaplama miktarı çok fazla güç gerektiriyor, ancak ORNL, Frontier'in Test ve Geliştirme sisteminin, sıvı soğutma sistemi sayesinde watt başına 63 gigaflop hesaplama yapmakta.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum