Kamoʻoalewa Adlı Bir Uzay Kayası, Ay’ın Bir Parçası Olabilir
Kamoʻoalewa Adlı Bir Uzay Kayası, Ay’ın Bir Parçası Olabilir

Kamoʻoalewa adlı bir uzay kayası, eski bir kraterleşme olayında Ay’dan kopan bir parça olabilir.

Ayın şiddetli tarihi aslında yüzeyinde yazılıdır. Milyarlarca yıl boyunca, yüzeyine kraterler açarak enkazı uzaya fırlattı. Şimdi, gökbilimciler ilk kez uzaydaki bu eski enkazlardan birini görmüş olabilirler. Araştırmacıların, 11 Kasım'da Communications Earth & Environment'ta yayınladıkları makaleye göre, Kamoʻoalewa olarak bilinen gizemli nesne, Ay'ın başıboş gezen bir parçası gibi görünüyor.

2016 yılında keşfedilen Kamoʻoalewa (2016 HO3 olarak da bilinir), Dünya'nın bilinen beş yarı uydusundan biridir. Bunlar, güneş etrafında dönerken gezegene oldukça yakın olan kayalardır. Bu nesneler çok küçük ve soluk olduklarından, genel olarak haklarında çok az şey biliniyor. Kamoʻoalewa, yaklaşık bir dönme dolap boyutundadır.

Gezegen bilimcisi Richard Binzel, "Uydu benzeri bir yörüngede bir nesne olması ilginç çünkü bu tür bir yörüngeye girmek çok zor. Asteroit kuşağından bir nesnenin kolayca yakalayabileceği türden bir yörünge değil" diyor. Dünya'nınkiyle neredeyse aynı bir yörüngeye sahip olmak, Kamoʻoalewa gibi bir cismin Dünya-ay sisteminden koptuğuna dair şüpheleri artırıyor.

Araştırmacılar, Kamoʻoalewa'yı görünür ve yakın kızılötesi dalga boylarında eşlemek için sırasıyla Safford ve Happy Jack, Ariz'de bulunan Büyük Dürbün Teleskopu ve Lowell Discovery Teleskobu'nu kullandılar. Kızılötesi dalga boylarındaki ışık, kayalık cisimlerdeki mineraller hakkında önemli ipuçları içerir ve uydular, asteroitler ve karasal gezegenler gibi nesneleri ayırt etmeye yardımcı olur.

Kamoʻoalewa, daha uzun veya daha kırmızı dalga boylarında daha fazla güneş ışığını yansıtıyordu. Reddy ve meslektaşlarının bulduğu bu ışık modeli veya tayf, bilinen herhangi bir Dünya'ya yakın asteroide benzemiyordu. Ama Apollo 14 astronotları tarafından Ay'dan Dünya'ya getirilen silikat kaya taneciklerine benziyordu.

2016 HO3 olarak da bilinen Kamoʻoalewa, Dünya'nınkiyle neredeyse aynı olan bir yörüngeye sahiptir ve bu, nesnenin güneşi çevrelerken Dünya'nın etrafında dönmesine neden olur.

Binzel, "Bana göre, en güçlü hipotez bunun aydan, kraterleşme olayından fırlatılmış bir parça olduğudur" dedi.

Dünyanın bilinen ilk yarı uydularının keşfine dahil olan ancak yeni araştırmaya katılmayan Martin Connors da diğer araştırmacılar gibi Kamoʻoalewa'nın aydan kopan eski bir parçaolduğundan şüpheleniyor. "Bu, sağlam temellere dayanan bir kanıt" diyor. Ancak, “bu doğru olduğu anlamına gelmez” diye uyarıyor.

Daha ayrıntılı gözlemler, Kamoʻoalewa'nın ay malzemesinden yapıldığını doğrulamaya yardımcı olabilir.

Çin Uzay Ajansı, bir parça kaya toplamak ve bu on yılın sonunda Dünya'ya geri getirmek için Kamoʻoalewa'ya bir sonda gönderme planlarını duyurdu.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum