Makineler, Doktor Rolünü Oynamaya Hazırlanıyor
Kalp ritmi bozukluklarını (aritmiyi) belirleyen bir algoritma, yapay zekanın tıpta nasıl devrim yaratabileceğine işaret ediyor­; ancak hastalar makinelerine ömür boyu güvenmek durumundalar.

Doktorlar makinelere güvenmeye her zamankinden daha fazla istekli oldukları sürece algoritmaların düzenli olarak hayat kurtarması, çok uzun zaman almayabilir.  

Stanford Üniversitesi’nde ünlü bir yapay zeka araştırmacısı olan yardımcı profesör Andrew Ng liderliğindeki bir grup araştırmacı, bir “machine-learning” modelinin, EKG sonucu alınan düzensiz kalp çarpıntılarını (aritmileri), bir uzmandan daha iyi tespit edebildiğini gösterdi.

Otomatize edilmiş yaklaşımlar potansiyel olarak ölümcül olabilen kalp çarpıntı düzensizliklerinin teşhisini daha güvenilir hale getirerek, rutin tıbbi tedavide önemli rol oynayabilmesi sağlanabilir. Ayrıca kaynakların kıt olduğu alanlarda, kaliteli bakım yapılabilir hale gelebilir.

H. İlker KAYA
Yıldız Teknik Üniversitesi - Fizik / Senior Software Developer - well-known Software Developer DIY YTU Physics Aikidoka Trained Martial Arts Basics

0 yorum