JWST Güneş Koruyucularını Kısmen Açtı, Planlanan Görev Uzunluğu İkiye Katlanabilir
JWST Güneş Koruyucularını Kısmen Açtı, Planlanan Görev Uzunluğu İkiye Katlanabilir

JWST'nin başarıyla fırlatılmasından sonra dünyanın çoğu rahat bir nefes alsa da bu zorlu görevin arkasındaki ekip hala tam olarak rahatlayamadı. Şimdiye kadarki en büyük ve en pahalı uzay teleskobunu yerleştirmekten sorumlu ekip için görev başarısını engelleyebilecek birçok şey var. Her potansiyel engelin aşılması ise bir zaferdir. Şu anda JWST en az beş gün sürecek karmaşık ve hayati bir süreç olan güneşliklerin açılması görevinin yarısında.

JWST'nin ayna boyutu (Hubble'ınkinin yedi katı büyüklüğünde) onu bu kadar güçlü kılıyor, ancak yapımının ve piyasaya sürülmesinin bu kadar zorlu bir süreç olmasının ana nedeni bu değil. JWST neredeyse sadece kızılötesi ışığı görecek şekilde geliştirildi. Bu, evren hakkındaki bilgimizdeki bir boşluğu dolduracak, çünkü keşifler kaçınılmaz olarak gözle görülebilen ışığa yoğunlaşmıştı. Ayrıca, kızılötesini görmek için Güneş'in sıcaklığından korunmak gerekir, bu da büyük ve açılması zor güneşliklere ihtiyaç olduğunu gösterir.

Salı günü NASA Ön Güneş Kalkanının indirildiğini duyurdu. Kalkanlar, onları desteklemek ve mekanizmaları serbest bırakmak için kablolarla birlikte beş zar içerir. JWST'nin Güneş etrafındaki yörüngesi - Dünya'dan kabaca 1,5 milyon kilometre uzakta - astronotların sıkışmış kabloları çekmesini veya düzgün çalışmayan şeylere çarpmasını etkili bir şekilde engellediğinden, hata payı çok azdır. İleri dağıtma dört saat sürdü. Bu aşamadaki herhangi bir başarısızlık görevi yok edebilirdi, başarısızlık olmadığı için herkes rahatladı.

Tabii ki güneşliklerin indirilmesi sürecin sonu değildir. Şimdi tamamlanan bir sonraki adım, Açılır Kule Montajı idi. Bu, teleskobu ve uzay aracının geri kalanını ayrı tutar, böylece teleskop çalışması için ihtiyaç duyduğu -233ºC’de tutulabilir.

Güneşlik kapağının serbest bırakılması, bomun ortasının uzatılması ve güneşliklerin katmanlarında uygun gerginliğin sağlanması hala bekleniyor.

NASA'nın belirttiği gibi, çok fazla adım söz konusu olduğu için her aşama saatler sürecek. “Ön paleti istiflenmiş konumundan açılmış konumuna indirme hareketi sadece 20 dakika sürdü ve arka paletin indirilmesi sadece 18 dakika sürdü, gerekli düzinelerce ek adım nedeniyle genel işlem her biri için birkaç saat sürdü. Bunlar, yapısal sıcaklıkların yakından izlenmesini, optimum sıcaklıkları sağlamak için gözlemevini Güneş'e göre manevra yapmayı, ısıtıcıları ısıtmak için ana bileşenleri açmayı, serbest bırakma mekanizmalarını etkinleştirmeyi, elektronikleri ve yazılımı yapılandırmayı ve nihayetinde paletleri yerine kilitlemeyi içeriyor.” şeklinde açıklıyor ajansın Webb blogu.

Güneşliklerin açılması, operasyonların başlamasından önceki en karmaşık aşamadır, ancak son aşama değildir. Güneşlikler güvenli bir şekilde serin ortam oluşturduğunda, aynaların kendini açması gerekiyor. Önce İkincil bileşen kanatları, ardından birincil bileşen kanatları açılacak. Teleskop tamamen açıldığında Dünya'dan Güneş'in karşısındaki Lagrange Noktası olan L2'ye yükseltmek için bir yakıt yanmasına ihtiyaç duyacak.

Bu aşamaların geçişi arasında, NASA'nın farklı bir iyi de haberi vardı. Dağıtım başarılı olursa JWST başlangıçta planlanandan daha uzun süre çalışabilir. Fırlatma ve ilk rota düzeltmeleri o kadar sorunsuz gitti ki önceden tahmin edilenden daha az itici gaz kullanıldı. Bu da teleskobun çalışma ömrü boyunca gerekli olan yörünge düzeltmeleri ve yön ayarlamaları için daha fazlasını karşılar. Görevi hakkıyla tamamlamak için asgari süre olarak kabul edilen beş yıl yerine, 10 yıldan fazla bir süre için yeterli itici yakıt var. Başka bir deyişle, iki kere bilim!Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/jwst-has-partially-deployed-its-sunshields-and-could-double-planned-mission-length/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum