Hawaii Üzerinde Ortaya Çıkan Gizemli Girdabın Nedeni SpaceX Olabilir
Hawaii Üzerinde Ortaya Çıkan Gizemli Girdabın Nedeni SpaceX Olabilir

Hawaii üzerinde gökyüzünde görülen hayaletimsi mavi sarmal, bir SpaceX uydu fırlatmasıyla ilgili olabilir.

Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi, gizemli sarmalı SpaceX'in ABD Uzay Kuvvetleri için büyük bir askeri uydu taşıyan Falcon 9 roketini fırlatmasının hemen ardından, Subaru Teleskopu aracılığıyla tespit etti.

Subaru Teleskopu araştırmacısı Ichi Tanaka'nın o gece başka işler yapmakla meşgul olduğunu ve teleskobun görüşünde oluşan şekli fark etmediğini söyledi. Sonra birisi ona YouTube canlı yayınından bir ekran görüntüsü gönderdi.

Tanaka, The Guardian'a "Slack'i açtığımda gördüğüm şey buydu ve benim için dudak uçuklatan bir olaydı" dedi.

 

 

Gözlemevi, Twitter'da kozmik girdabın bir görüntüsünü paylaştı ve sarmal oluşumun Mauna Kea yanardağının üzerinde uçtuğunu ve sonra dağıldığını gösteren bir video yayınladı.

Subaru Teleskobu, 19 Ocak'ta Twitter'da "Subaru-Asahi Yıldız Kamerası, Hawaii, Maunakea üzerinde uçan gizemli bir spiral yakaladı" dedi. "Spiral, SpaceX şirketinin yeni bir uydu fırlatmasıyla ilgili gibi görünüyor."

Fırlatma Florida, Cape Canaveral'da gerçekleşti, ancak uydu izleyicisi Scott Tilley tweet'e yanıt vererek spiralin Hawaii üzerindeki konumunun, o sırada Falcon 9 roketinin ikinci aşamasının konumuyla yakından eşleştiğini söyledi.

Bu, roket itici ayrılıp Dünya'ya geri düştükten sonra, yolcu uydusunu Dünya'nın yörüngesine kadar iten roketin kısmıdır.

Bunun gibi fenomenlerin gözlemlerini takip eden SpaceWeather.com, gizemli sarmalın Falcon 9'un alçalırken ilk aşamada yakıt boşaltmasından kaynaklandığını tahmin etti.

Bu, SpaceX'in fırlatılmasından sonra gökyüzünde ilk kez görülen bir sarmal değil. The Washington Post'un bildirdiğine göre, Haziran 2022'deki Florida lansmanından sonra, Yeni Zelanda'nın Queenstown kentinde benzer bir sarmal görüldü.

SpaceWeather.com'a göre, şirket Falcon 9 fırlatma hızını artırdıkça, bu SpaceX spiralleri "Pasifik üzerinde sıradan hale geliyor".

SpaceWeather.com'a göre, Yeni Zelanda sarmalını oluşturabilecek olan fırlatma, orta ABD'nin yukarısındaki göklerde bir "duman halkası" oluşumu da yaratmış olabilir.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum