İyi ki Doğdun Fizikist!
Geçtiğimiz günlerde Fizikist’in 7.yılını kutlamak üzere ekip olarak bir araya geldik. Sözgelimi ekip olarak diyorum ancak ben daha buralarda çok yeniyim aslında. 2 sene kadar evvel “Derginize yazı yazmak isterim.” diye bir e-mail yollamıştım Fizikist ekibine. Gayet olumlu bir dönüş yaptılar ve yazı yazmaya başlamış oldum.

Yazı yazmak istememin ise birkaç nedeni vardı. Öncelikle herkese bilimi olabildiğince anlaşılır ve doğru anlatabilmek çok önemliydi. Çünkü bir şeyi sevmek onu ne kadar anladığımızla yakından ilişkilidir. Bu yüzden işe, kendi alanım olan fizik hakkındaki önyargıları yıkabilme umuduyla başladım. Önyargılardan başka ciddi bir problemimiz daha vardı: bilimsel görünüp aslında bilimsel olmayan yazı ve yayınlar. Bilim-teknoloji haberlerini doğru aktarmak hızlı aktarmaktan çok daha öneme sahipti benim gözümde. Fizikist yukarıda bahsettiğim bilimsel uğraş ve etiklerin hepsini en kaliteli şekilde yerine getirmeye çalışan bir site.

 Ekiple biraya gelene kadar Fizikist’in kuruluş hikayesinden haberdar değildim. Hikaye’nin başkahramanı Müberra Altın hocamız. Şırnak’ta öğrencilerine fiziği sevdirme ve öğretme çabası önce tüm şehre ardından çevre il ve bölgelere fizik konferansları düzenlemek , bilim etkinlikleri yapmaya kadar uzanmış. Ardından ellerinde öyle çok materyal birikmiş ki bu materyalleri bir arada tutmak ve merakı olan insanlarla paylaşmak amacıyla kurulmuş site. Tabi niyet böyle güzel ve anlamlı olunca Fizikist şuan sahip olduğu konuma ulaşmış ( nazar değmesin diyoruz :) ).

Bu güzel insanlarla tanıştığım için çok mutluyum. Umarım ekip  büyümeye ve güzel işlere imza atmaya devam eder. Kalkınma,gelişme ve refah düzeyimizin yükselmesinin yolu bilim ve bilimin ürettiği teknolojiden geçiyor. Bunun için Fizikist’lerin sayısı artmalı. Güzel organizasyon için dergi ekibine ayrıca teşekkür etmek istiyorum.İyi ki doğdun Fizikist, nice yıllara!

Ebru Şimşek
Boğaziçi Üniversitesi / Fizik Yüksek Lisans - Boğaziçi à niversitesi Fizik Mezunu Boğaziçi à niversitesi Fizik Yüksek Lisans Öğrencisi Deneysel yüksek enerji ve parçacık fiziği

0 yorum