Satürn'ün Bu Fotoğrafı Hubble Tarafından Çekilseydi Hepimiz Ölürdük
Satürn'ün Bu Fotoğrafı Hubble Tarafından Çekilseydi Hepimiz Ölürdük

Ara sıra biraz yanlış bilgi eklenmiş inanılmaz bir uzay resmi internette yayılıyor. Bugün sırada Hubble Uzay Teleskobu tarafından yakalandığı şekliyle Satürn'ü gösterdiği iddia edilen bir fotoğraf var. Tek sorun şu ki, bu fotoğraf başlıkta yazan şey olsaydı, siz "ne kadar da güzel" diyemeden önce muhtemelen Dünya'daki tüm yaşam yok olurdu.

Aşağıdaki resme bir bakın ve nedenini bulamıyorsanız Güneş'in konumuna bir göz atın.

Öncelikle, görüntü gerçekten de NASA tarafından yayınlandı, ancak kesinlikle Hubble tarafından çekilmedi. Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'nın 547 kilometre üzerinde yörüngede döner ve Satürn'ün yukarıdaki görüntüsü kadar muhteşem fotoğraflar çeker, ancak genel olarak, yakaladığı en iyi görüntüler milyarlarca ışıkyılı uzaklıktaki galaksiler olmuştur.

Yukarıdaki fotoğrafın Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilip çekilmediğini ayırt etmenin kolay bir yolu var: Eğer Güneş yukarıda olduğu gibi Satürn'ün arkasında gösteriliyorsa, bu resmin Satürn'ün yörüngesinin ötesinden çekildiği anlamına gelir. Hubble çekmiş olsaydı, bu Hubble ve Dünya'nın gaz devinin ötesindeki bir yörüngeye fırlatıldığı anlamına gelirdi; bu da Satürn'ün görüntülerini yakalamayı öncelik listesinde oldukça düşük, "gezegen çapında bir yok olmada donarak ölmenin” çok altında yapacaktır.

Görüntü aslında NASA tarafından yayınlanan ve Satürn'ün güney kutbu üzerinde süzülen aurora'yı gösteren konsept sanatıdır.

NASA, 2005 tarihli bir basın açıklamasında, "Aurora, parlayan hidrojenden kaynaklanan emisyon nedeniyle kırmızıdır" dedi. “Aurora ovaldir çünkü parlayan gazlar, daralan bir huni gibi gezegenin manyetik kutuplarında birleşen manyetik alan çizgilerini izlerler.”

Satürn'ün aurorasının fotoğrafları ve birleşik görüntüleri, hem Hubble Uzay Teleskobu hem de Cassini uzay aracı tarafından yakalandı. Bu fotoğraflar da aynı derecede muhteşemler, ek bir bonus da onları izlemenin şu anki yörüngemizden insanların hayatta kalamayacağı sıcaklıklara fırlatıdığımız anlamına gelmemesi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum