İşte 2021'in En Havalı, Komik ve Tuhaf Bilim Hikayeleri
İşte 2021'in En Havalı, Komik ve Tuhaf Bilim Hikayeleri

Tuvalet eğitimli ineklerden, xenobotlara, başka bir yıldızı yiyip sonra patlayan bir yıldıza kadar bir dizi harika keşif, yılın teknolojik ve bilimsel dönüm noktaları ve düpedüz tuhaf bilimsel başarıları oldular. Bu da bize pandemi dışında bir şeyler hakkında konuşma şansı verdi.

 

Geleceğin Füzyonu

 

Fotoğraf: Ulusal Ateşleme Tesisi'ndeki füzyon deneylerinde, lazerler (bu sanatçının tasvirinde mavi), içinde bir yakıt kapsülü (beyaz küre) bulunan küçük bir silindiri patlatır. Bu süreç, kapsülün dışını buharlaştıran ve yakıtı füzyonu sağlamak için gereken aşırı basınç ve sıcaklıklara sıkıştıran X-ışınları üretir.

Nükleer füzyonu geleceğin temiz enerji kaynağı yapma umutları, ağustos ayında bir füzyon deneyinin 1,3 milyon jule enerji açığa çıkarması ile güçlendi. Füzyon enerjisi için büyük bir engel, bir füzyon reaksiyonunun onu tetiklemek için gerekenden daha fazla enerji ürettiği nokta olan ateşlemeye ulaşmaktır. Test, reaksiyonu başlatmak için kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 70'ini serbest bıraktı. Bu şimdiye kadar ulaşılan en iyi oran.

 

Domuzdan İnsana Böbrek Nakli

 

Fotoğraf: New York City'deki NYU Langone Health'teki bir cerrahi ekip, türünün ilk örneği bir prosedürle bir insan hastaya domuz böbreği bağladı. Bu fotoğrafta ekip, reddedilme belirtileri için böbreği inceliyor. Böbrek 54 saat boyunca normal şekilde çalıştı.

Bir insana bir domuz böbreği bağlandı ve organ 54 saatlik izleme sırasında normal şekilde çalıştı. Bu başarılı cerrahi deney, ihtiyacı olan insanlar için hayat kurtaran organların tedarikini genişletecek olan gerçek hayvandan insana nakillere doğru bir dönüm noktası olarak tarihe geçti.

 

Ölüm Yıldızları

 

Fotoğraf: Bu sanatçının illüstrasyonunda, ölü arkadaşını bir yamyam gibi yiyen bir yıldızdan enerji jetleri patlıyor.

Tüyler ürpertici bu olayda, gökbilimciler yakındaki bir kara deliği ya da belki bir nötron yıldızını yutan ve sonrasında kendi yemeği tarafından yenen bir yıldız yakaladılar. Ortaya çıkan muhteşem patlama, arkasında bir kara delik bıraktı. Gökbilimciler, böyle bir yıldız-yiyen-yıldız süpernovasının mümkün olduğunu kuramlaştırmışlardı, ancak hiçbir zaman gözlemlememişlerdi.

 

Yaşayan Makineler

 

“Xenobots”u iş başında izleyin.

 

Kurbağa hücreleri kendilerini minik canlı robotlara dönüştürdü. Bilim insanları, kurbağa embriyolarından deri kök hücrelerini çıkardılar ve hücrelerin, etrafta yüzebilen ve hatta kendilerini tamir edebilen ve ayrıca ortamdaki parçacıkları hareket ettirebilen “xenobotlar” olarak adlandırılan küçük lekeler halinde organize edilmesini izlediler. Bilim adamları, xenobot'ların bir gün su yollarını temizlemek gibi faydalı bir amaca hizmet edebileceğini söylüyor.

 

Zekâ Oyunu

 

Fotoğraf: Araştırmacılar, insan beyninin küçük bir kısmını inceleyerek, yılanlar gibi kıvrılmış sıra dışı kıvrımlı aksonlara mesaj gönderen sinir hücresi dalları örneği buldular.

Bilim insanları, bir kadının beyninin küçücük bir parçasını alıp 50.000 hücrenin çeşitli şekillerini ve bunların 100 milyon kadar bağlantısını haritaladıklarında beyne dair tamamen yeni bir görüşe sahip oldular. Geniş veri seti, beynin karmaşıklıklarını çözmeye yardımcı olabilir.

 

Artılar Eksilerdir

 

Fotoğraf: Bir deneyde, katılımcılar bir Lego çatısını kâğıt parçasıyla temsil edilen bir heykelcik üzerinde sabitlemek zorunda bırakıldılar. Çoğu kişi, her parça 10 sente mal olmasına rağmen parçaları ekledi. Ancak araştırmacılar, parçaları çıkarmanın ücretsiz olduğunu belirttiğinde, pek çok insan dengesizleştirici bloğu kaldırdı ve çatıyı geniş sütunun üstüne koydu.

Bilim insanları, gönüllülerden bir Lego yapısını stabilize etmek ve bir seyahat güzergahını optimize etmek de dahil olmak üzere çeşitli bulmaca ve problemlerin üstesinden gelmelerini istedi. ‘Parça çıkarma’ işlemi yapmanın bir yol olduğu zaman bile insanlar genel olarak parça ekleme eğilimi gösterdiler. Araştırmacılar, eksiler yerine artılar üzerinde düşünme eğiliminin, dağınık evler gibi modern zaman aşırılıklarının kökeninde olabileceğini düşünüyor.

 

Tuvalet Eğitimi Verilen İnekler

 

Araştırmacılar, bunun gibi 11 buzağıyı bir banyo kabininde çişlerini yapmaları için başarılı bir şekilde eğitti. İnek kendini rahatlattıktan sonra, ahırdaki bir pencere açıldı ve bir ödül olarak pekmez karışımı dağıtıldı. Ekip, büyük ölçekte tuvalet eğitimi verilen ineklerin, gübre yapmak için idrarlarının toplamasının tarımsal kirliliği azaltabileceğini söylüyor.

Çiftçiler tuvalete inek göndererek kirliliği azaltabilir mi? Cevap pekâlâ evet olabilir. Eşsiz bir deneyde, bilim adamları idrar toplayan bir banyo kabini kullanarak inekleri doğanın çağrısına cevap vermeleri için eğittiler. Gelecekte, toplanan inek idrarı gübre yapmak için kullanılabilir.

 

Kristal Berraklığı

Fotoğraf: Kırmızı trinitit, Trinity nükleer testinin ardından erimiş kum, bakır teller ve diğer döküntülerden oluşmuştur.

1945'teki ilk atom bombası testinin yoğun ısısı ve basıncı, geride trinitit olarak bilinen camsı bir madde ve daha da garip bir şey bıraktı. Bilim adamlarının keşfettiği trinitit içinde, kuasikristal adı verilen nadir bir madde formu var. Bu yarı kristaller, normal bir kristal gibi düzenli bir yapıya sahiptir, ancak bu yapı kendini tekrar etmez. Daha önce, bu kristaller yalnızca meteorlarda bulunmuş veya laboratuvarda yapılmıştı.

 

Eksik Gen Vakası

 

Fotoğraf: Güneydoğu Asya'ya özgü bir yerli bitki olan Sapria himalaya, 20 santimetre çapında benekli bir çiçek olarak ortaya çıkmadan önce asma konakçısının içinde yıllarca yaşayan bir endoparazittir.

Sapria himalaya adlı kötü kokulu bir Güneydoğu Asya bitkisi, diğer çiçekli bitkilerin çoğunda bulunan genlerin yaklaşık yüzde 44'ünü kaybetti. S. himalaya besin almak için diğer bitkileri parazitleştirir, bu nedenle kloroplast DNA'sını tamamen temizlemesi o kadar da şaşırtıcı değildir. Kloroplastlar, fotosentezin veya gıda üretiminin tipik olarak gerçekleştiği yapılardır. S. Himalayanın verdiği besinlerden daha fazlasını çaldığı görülüyor. Genlerinin yüzde 1'inden fazlası diğer bitkilerden, belki de şimdiki veya geçmişteki konakçılardan geliyor.

 

DNA Hesabı

Tek yumurta ikizleri genetik olarak aynı olmayabilir. Araştırmacılar, ortalama olarak, ikizlerin 5,2 genetik değişiklikle farklılık gösterdiklerini bildirdi. Bu, ikizler arasındaki farklılıkların yalnızca çevresel etkilerden kaynaklanmayabileceği anlamına gelir. Diğer DNA hesaplarında bilim insanları, modern insan DNA'sının yüzde 1,5 ila yüzde 7'sinin, Neandertallerin, Denisovaların ve diğer eski akrabaların DNA'sından farklı olarak benzersiz olduğunu tahmin ediyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum