İskeleti ile bilime hizmet edecek
Gökova Körfezi'nde ölü bulunan yaklaşık 6 metre uzunluğunda ve 2,5 ton ağırlığındaki balina, bilim insanları tarafından yapılan otopsi işlemlerinin ardından toprağa gömüldü.

Gökova Körfezi'nde ölü bulunan yaklaşık 6 metre uzunluğunda ve 2,5 ton ağırlığındaki balina, bilim insanları tarafından yapılan otopsi işlemlerinin ardından toprağa gömüldü.

Akyaka Limanı'ndaki tekneden vinç yardımıyla öğretim üyeleri gözetiminde kamyona yüklenen balina, otopsi işlemleri için soğuk hava deposuna taşındı.

Balinada yapılan işlem sonucunda alınan tüm örnekler, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Hastalıkları Laboratuvarı ile diğer merkez laboratuvarlarında inceleniyor.

Otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine götürülen balina, kampüs içerisinde belirlenen bir alana kepçe yardımıyla gömüldü. Yaklaşık 2 yıl sonra toprak altından çıkarılacak balinanın daha sonra iskeleti oluşturulacak.

Midesinden 80 santim çöp poşeti çıktı

Balinanın otopsi işlemlerini gerçekleştiren MSKÜ Su Ürünleri Fakültesinden Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Celal Ateş, otopsi çalışmalarında balinanın iç ve dış muayenesi sonucunda çok miktarda parazit gözlemlediklerini belirterek, "Diğer organlarından da numuneler alınarak genetik çalışmalara başlandı. Balinanın yapılan incelemesinde midesinde 80 santim uzunluğunda siyah çöp poşetine rastlandı." dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taçnur Baygar ise "Bu balina bilim insanları ve su ürünleri fakülteleri için çok önemli bir materyal. Su ürünleri konusunda ülkemiz zengin olmasına rağmen ülkemiz sularında gözükmemesinden dolayı balina gibi canlılarda çok fazla envanterimiz yok. Bunlar hem bizim açımızdan hem öğrencilerimiz hem de bu konuya ilgi duyan kişiler açısından çok büyük önem taşıyor." diye konuştu.

AA

 
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum