Advertisement
Venüs'ün Aşındırıcı Bulutlarının İçinden Uçmak İçin Tasarlanan Balon Test Uçuşlarını Geçti
Robotik balon sistemi, bir gün Dünya'nın ateşli ikizinin tehlikeli bulutları arasında uçabilir.

Venüs'ün yüzeyinin yaşanılmaz olduğunu söylemek yetersiz kalır. Basınç Superior Gölü'nün dibinde elde ettiğinizin iki katıdır, sıcaklık kurşunu eritecek kadar yüksektir ve hava asitlerin bir karışımıdır. Ancak bu cehennem manzarasının üzerinde, gönderebileceğimiz robotik sondalara karşı biraz daha hoşgörülü olan bulutlar var. Bir gün bunu yapabilecek bir aerobot (insansız hava robotu), test uçuşunu geçti.

Görevin fikri, robotik balonun gezegenin üzerindeki bir yörünge aracıyla çalışmasını sağlamak. Aerobot, 12 metre genişliğinde olacak ve bulutların arasında seyahat edecek. Üçte bir ölçekli versiyonu Nevada'nın Black Rock Çölü'nde 1 kilometre yükseklikte test edildi. Venüs bulutlarının 55 kilometre üzerinde karşılaşabileceği duruma benzer koşullarda iki kez uçtu.

Uçuş testlerinin baş araştırmacısı olarak NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'nda (JPL) balon gelişimini yöneten robotik teknoloji uzmanı Jacob Izraelevitz, bir açıklamada, "Prototipin performansından son derece memnunuz. Fırlatıldı, kontrollü irtifa manevraları gösterdi ve her iki uçuştan sonra iyi durumda kurtarıldı.” dedi.

"Bu uçuşlardan bir yığın veri kaydettik ve kardeş gezegenimizi keşfetmeden önce simülasyon modellerimizi geliştirmek için kullanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz."

Sovyetler 1985'te Vega 1 ve Vega 2 görevlerinde Venüs'e iki balon gönderdi. İki günden biraz daha az dayandılar. Aerobot ideal olarak en az 50 kat daha uzun süre dayanacaktır. Olası venüs depremleri için atmosferdeki titreşimleri ve kimyasal bileşimini inceleyecek, belki de Venüs'teki yaşamın fosfin sorusuna kesin bir cevap verecektir.

Washington Üniversitesi'nde doçent ve aerobot bilim iş birlikçisi Paul Byrne, "Bu test uçuşlarının başarısı bizim için çok önemli: Venüs'ün bulutlarını araştırmak için ihtiyaç duyacağımız teknolojiyi başarıyla gösterdik." dedi. "Bu testler, Venüs'ün cehennem yüzeyinin üzerinde uzun vadeli robotik keşifleri nasıl gerçekleştirebileceğimizin temelini oluşturuyor."

Aerobot, balon içinde bir balondur. İçteki serttir ve basınç altında helyum bulunur. Dıştaki esnektir ve ikisi arasında veya içtekine geri pompalanan helyum miktarına bağlı olarak genişleyebilir ve daralabilir. Bu, görevin 52 ila 62 kilometre irtifa arasında manevra yapmasına izin verecektir.

Kullanılan malzeme de önemlidir. Venüs'ün bulutlarındaki durum, yüzey kadar kötü olmasa da, yine de çok fazla güneş ışığına ve aşındırıcı elementlere maruz kalıyor. Prototip, bu koşullar altında performans gösterebilen yenilikçi malzemelerden yapılmıştır. Görev onaylanmadı, ancak böyle bir teknik gösteriyle bu yakında değişebilir.

Aerobot prototipi, NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı ve Tillamook, Oregon'daki Near Space Corporation'dan bilim insanları ve mühendisler tarafından tasarlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum