İnsanlık Tarihinde İlk Defa 410 ppm Karbondioksit Seviyesi Geçildi
Dünya, 18 Nisan’da en son iklim değişikliği dönüm noktasını geçti. İnsanlık tarihinde ilk defa atmosferdeki karbondioksit seviyesi 410 ppm olarak ölçüldü.

Geçtiğimiz yıla kadar gezegenimizin yeni normal atmosferik CO2 seviyesi 400 ppm iken, bilim insanları bir sonraki 410 ppm’lik sınırın yaklaşmakta olduğu konusunda uyarmışlardı.

Scripps Institution CO2 program müdürü Ralph Keeling Yale Environment 360’a bu eşiği geçtiğimiz sırada “Artık yeni bir çağdayız”, şeklinde konuştu.

“Ve seviye çok hızlı yükseliyor, çok kısa bir süre sonra 410 ppm’e çıkmış olacağız”, diye devam etti.

Aslında 400 ppm ile 410 ppm arasında çok vahim bir fark yok, ancak bu sayılar bilim insanlarına karşılaştırma olanakları sunuyor.  

Mart ayında Climate Central’e konuşan University of Southampton’da paleoklimatoloji alanında araştırmacı olan Gavin Fostner, “Bu eşikler aslında sadece sayılardan ibaret, ancak bize durup hesap yapmak ve bunları  jeolojik kayıtlar için faydalı ölçütler olarak kullanacak şekilde hareket etmek imkanı tanıyor”, dedi.

Şu an bütün ülkelerin daha yeşil bir dünya için bir araya gelip çalışması her zamankinden daha hayati bir önem taşımaktadır.

El Niño gibi doğal faktörler geçtiğimiz iki yılda atmosfere daha fazla karbondioksit salarken, bu yeni kayıtlar, insanların fosil yakıtları büyük miktarlarda yakması ve sonuç olarak karbondioksit meydana getirmesinden kaynaklandığını gösteriyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer idaresi (NOAA) atmosfer uzmanı Pieter Tans Climate Central’e, “Karbondioksit salınımı azaldıkça bu sayı da düşecek”, şeklinde konuştu. “Ancak karbondioksit oranı daha yavaş olmakla birlikte gittikçe artacak. Salınım yarı yarıya düşünce atmosferdeki karbondioksit seviyesi başlangıçtaki haline dönecek.”

İklim değişikliğini durdurmak için harekete geçmenin önemini fark eden bilim insanları ve Birleşik Devletler vatandaşları 22 Nisan Dünya gününde bilim için yürüyüş yaptı.

San Diego’da kalabalığa seslenen Keeling, iklim değişikliğine karşı verilen mücadeleden yıllar önce vazgeçildiğini belirtti.  

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşabilmek için 2100 yılına kadar küresel enerjinin yalnızca (en fazla) %25’ini fosil yakıtlardan karşılamamız gerektiğini gösterdi.

Çeşitli ülkeler, bu küresel rehberler doğrultusunda kendi hedeflerine ulaşabilmek için çaba gösteriyorlar. Örneğin, Çin kömüre bir üst sınır getirdi ve 2030’a kadar CO2 salımını azaltmayı planlıyor.

Almanya, yanmalı motor üretimini 2030 yılına kadar yasaklayacak. ABD’de yüksek profilli avukatlar, 20 yıllık temiz enerji fonuna kaynak sağladı.

Geçtiğimiz günlerde Britanya memnuniyet verici bir rekor kırdı. 135 yıldır ilk defa bir günü kömürsüz enerji ile geçirdi.

Şimdi ise, zaman, kararlı ve evrensel bir çaba gösterme zamanı ve umut ediyoruz ki çok yakında çok daha iyimser rakamlar göreceğiz.  

Kaynak
http://www.sciencealert.com/earth-just-passed-410-ppm-co2-levels-for-the-first-time-in-human-history

0 yorum