İnsan yapımı ağırlık: 30 trilyon ton
İngiliz bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma, dünya üzerindeki insan yapımı nesnelerin toplam ağırlığının yaklaşık 30 trilyon ton olduğunu ortaya koydu.

Sonuçları Anthropocene Review dergisinde yayımlanan araştırmada, Dünya'nın 'teknosferi' olarak adlandırılan bütün kırsal, kentsel altyapıların, araçların, makinelerin, yeryüzündeki, gökyüzündeki ve deniz üstündeki her araç ve yapının, her bir teknoloji parçasının ve atık alanlardaki tüm çöplerin toplamda yaklaşık 30 trilyon ton ağırlığında olduğu hesaplandı.

HER BİR METREKAREYE 50 KİLO ÇÖP

Araştırmada, bütün teknosferin yeryüzüne eşit olarak dağıtılması durumunda her bir metrekareye 50 kilo çöp düşeceğini belirtildi. Araştırmacılardan Leicester Üniversitesi'nde görev yapan palaeobiyoloji profesörü Jan Zalasiewicz, insanların hayatlarını sürdürmek üzere inşa ettiği evlerin, fabrikaların, çiftliklerin, madenlerin, yolların, havaalanlarının, limanların ve bilgisayar sistemlerinin ardında büyük miktarda atıklar bıraktığını dile getirdi.

DÜNYA ÜZERİNDE ÇOK DERİN BİR AYAK İZİ BIRAKTI

Teknosferin ortaya çıkışı 1950'lerden günümüze kadar gelen, Antroposen olarak adlandırılan ve insanın dünyayı şekillendirdiği dönem olarak nitelendiren yeni jeolojik çağ ile bağdaştırılıyor. Teknosferin kendi dinamikleri ve enerji akışıyla insan yaşamı için gerekli olan bir sistem olduğunu ifade eden Zalasiewicz, "Teknosfer jeolojik olarak henüz çok yeni olabilir, ancak oldukça hızlı bir şekilde büyüyor ve şimdiden dünya üzerinde çok derin bir ayak izi bıraktı" ifadesini kullandı. Dünyanın hayatını devam ettirmesine yarayan biyosferin tersine teknosfer, kendisini oluşturan materyallerin geri dönüşümü konusunda yetersiz kalıyor.

Kaynak
https://tr.sputniknews.com/bilim/201612091026220383-insan-yapimi-nesneler/

İleri Okuma
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/11/161130085021.htm

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum