İnanılmaz Yeni Görüntüler Güneş Sisteminin En Büyük Kanyonunda Neler Olduğunu Gösteriyor
ESA'nın Mars Express'i, Mars'ın Valles Marineris'ine bakan harika yeni görüntüler sundu.

Mars'ın yüzeyi, Güneş Sistemi'ndeki bilinen en büyük kanyon sistemi olan Valles Marineris adlı muazzam bir rift vadisi tarafından çatlamıştır. Dünya üzerinde, Norveç'in en kuzey ucundan Sicilya'nın güney ucuna veya neredeyse ABD'nin bir kıyısından diğerine uzanacak kanyondan yeni görüntüler içeriden bazı muhteşem manzaralar ortaya çıkardı.

Bu inanılmaz jeolojik özellik, Kızıl Gezegenin çevresine yerleştirdiğimiz yörünge araçlarına gittikçe daha fazla şey göstermeye devam ediyor. Şimdi, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars Express Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamerası (HRSC) tarafından çekilen ve bu harika kanyonun yalnızca yeni ayrıntılı gözlemlerine değil, aynı zamanda bir 3D yeniden yapılandırmaya da izin veren görüntüleri yayınladı.

A digital terrain model image of the crags inside the Mars's Valles Marineris

Tithonium Chasmata'nın bu eğik perspektif görüntüsü, Mars Express'teki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kameranın dijital arazi modeli ve nadir ve renk kanallarından oluşturuldu.

 

Yeni görüntüler, batı Valles Marineris'in bir parçasını oluşturan iki büyük çukura (veya uçuruma) odaklandı. Güneyi 840 kilometre uzunluğundaki Ius Chasma, kuzeyi ise 805 kilometrelik Tithonium Chasma.

The crags and cliffs of the Valles Marineris on Mars

Tithonium Chasmata'ya başka bir bakış açısı.

 

Görüntüler çarpıcı ancak harika ayrıntı, HRSC'nin yükseklik haritaları sunma yeteneğinden geliyor. Bu çukurlar 7 kilometre derinliğinde ve 3 boyutlu yeniden yapılandırmalar, Mars yüzeyindeki bu aşırı derin izlerin inanılmaz yeni ayrıntılarını gösteriyor.

Manzaralar, karanlık kum tepelerini, Alpler'e rakip olabilecek dağları ve sülfat minerali yığınlarını gösteriyor. Hararetle tartışılan bir teori, bunların çok uzun zaman önce uçurumlar suyla doluyken oluştuğunu öne sürüyor. Tektonik özellikler ve milyarlarca yıllık erozyonun etkileri bu muazzam vadide inanılmaz bir ortam yaratmıştır.

Gerçekten tuhaf bir görünüm istiyorsanız, 3D kırmızı-yeşil veya kırmızı-mavi gözlüklerinizi çıkarın ve hem Ius hem de Tithonium Chasmata'nın bu stereoskopik görüntüsüne bakın.

3D stereoscopic of Mars canyon

Mars'taki büyük uçurumun bu tuhaf görünümü için 3D gözlüğünüzü alın.

 

Mars Express, 2003'ten beri Kızıl Gezegen'in yörüngesinde dönüyor, yüzeyini haritalıyor ve görüntülüyor, kabuğunun altını araştırıyor ve hatta ince atmosferinin bileşimini tanımlıyor. Yüzeye hiç dokunmadan görebileceği, yapabileceği ve ortaya çıkarabileceği çok şey var.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum