İlk Yapay Zeka Yasası Avrupa Parlamentosu Tarafından Kabul Edildi
İlk Yapay Zeka Yasası Avrupa Parlamentosu Tarafından Kabul Edildi

İlk yapay zekâ yasasına ilişkin taslak metni, Avrupa Parlamentosu tarafından 499 Evet, 28 Hayır oylama sonucuyla kabul edildi. Bu yasa tasarısı ile ChatGPT, Google Bard, Midjourney gibi uygulamalara büyük yükümlülükler getirilirken, yapay zekâ uygulamaları denetlenebilecek ve uygulamaların daha şeffat ve güvenli olması sağlanacak.

Bu ilk Yapay Zekâ Yasası, Avrupa Birliği'nin, yüz tanıma, biyometrik izleme ve diğer yapay zekâ uygulamalarının kullanımıyla ilgili yeni kurallarla birlikte, dünyanın ilk kapsamlı teknoloji yönetimi mevzuatı olacak. İki yıl süren müzakerelerin ardından, yasa tasarısının, Avrupa Komisyonu içerisinde ve üye devletlerin ulusal karar mekanizmalarıyla tamamlanacağı sürecin bir sonraki aşamasına geçilecek. Peki bu yasa tasarısı neleri kapsayacak?

Teklifler kapsamında, yapay zekâ araçları, algılanan risk düzeylerine göre zayıf riskli,orta riskli,yüksek riskli ve kabul edilemez olarak sınıflandırılacak. Bu araçları kullanan hükümetlerin ve şirketlerin, risk düzeyine bağlı olarak farklı yükümlülükleri olacak. Düzenlemedeki bazı maddeler şu şekildedir:

  1. Siyasi seçimlerde, manipüle amaçlı kullanılan yapay zekâ uygulamaları yüksek riskli olarak kabul edilecek.
  2. Sokaklarda, caddelerde, meydanlarda kısaca halka açık alanlarda yüz tanıma sistemleri gibi biyometrik tanımlama sistemlerinin kullanımı yasaklanacak.
  3. Sürücüsüz araçlar, yapay zekâ temelli robot doktorlar gibi teknolojiler yüksek riskli gruba tabi olacaklar.
  4. İnsanları sosyal davranışlarına göre sınıflandırma yapan yapay zekâ uygulamaları yasaklanacak.
  5. Maillerde spamları belirlemek için ve oyunlarda kullanılan yapay zekâ uygulamaları zayıf riskli olarak kabul edilecek.

Tasarı, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Komisyonu temsilcilerinin katılacağı üçlü görüşmelerde nihai şartlar üzerinde anlaşmaya varılmadan önce Haziran ayında Avrupa Parlamentosu genel kuruluna sunulacak.

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum