Kaçak Bir Yıldızın Çarpıcı Şok Dalgalarını ve Açıklanamayan X-Işını Baloncuklarını Görün
Zeta Ophiuchi, bir milyon yıldan fazla bir süre önce bir süpernova tarafından doğduğu yerden atıldı.

Bir yıldız doğduğu yerden dışarı atılırsa ne olur? Bunu öğrenmek için Zeta Ophiuchi'ya bakmamız yeterli. Bir milyon yıldan fazla bir süre önce, yoldaşından gelen güçlü bir yıldız patlaması, Zeta Ophiuchi'yı fırlattı ve saniyede 45 kilometre hızla yıldızlar arası uzaya gönderdi.

Bu hızlı hareketin etkileri, 440 ışık yılı uzaklıkta olmasına rağmen bizler için görünür durumda. Yıldız tarafından salınan yıldız rüzgarı, yıldızlar arası gaza çarparak bazı inanılmaz şekiller yarattı, bazıları bu tür kaçak yıldız için daha önce hiç görülmemişti.

Artık kullanılmayan kızılötesi teleskop Spitzer kullanılarak yapılan önceki gözlemler, yıldızın içinden geçtiği gazla etkileşimlerden kaynaklanan inanılmaz şok dalgalarının (kırmızı ve yeşil) şeklini gördü. Ancak yıldıza daha yakın bir yerde, şok dalgalarının bu gazı on milyonlarca dereceye ısıtmasıyla oluşan bir x-ışınları balonu (mavi renkte) var.

Ve bu benzersiz şekil bir sorundur. Astronomy and Astrophysics dergisinde kabul edilen bir ön baskı makalesinde bildirilen simülasyonlar, x-ışınlarının yıldızın değil, şok dalgasının yakınında daha zayıf ve daha parlak olmasını bekliyor. Belli ki, simülasyonlara daha fazla karmaşıklığın eklenmesi gerekiyor. Çalışmanın arkasındaki ekip, tam da bunu yapmayı ve bu kaçak yıldızdan gelen tuhaf emisyonu açıklamanın bir yolunu bulmayı planlıyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum