İlaç Keşfi Yapan Yapay Zeka 6 Saat İçinde 40.000 Potansiyel Kimyasal Silah Tasarladı
İlaç Keşfi Yapan Yapay Zeka 6 Saat İçinde 40.000 Potansiyel Kimyasal Silah Tasarladı

Yapay zekanın iyi olduğu şeylerden biri de ilaç adaylarını belirlemek için binlerce kimyasal bileşikte gezinmektir. Araştırmacılar, yapay zekanın olası kimyasal silahları düşünmekte de oldukça iyi olduğunu keşfettiler, hem de korkunç derecede iyi.

Nature Machine Intelligence dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, ilaç şirketi Collaborations Pharmaceuticals'den bir ekip, bir ilaç keşfi yapay zekasını yeniden tasarladı. Yapay zeka sadece 6 saat içinde 40.000 yeni potansiyel kimyasal silahı başarıyla tespit etti.

Verge ile yapılan bir röportaja göre, araştırmacılar bunun ne kadar kolay olduğu karşısında şok oldular. Makalenin baş yazarı Fabio Urbina, “Benim için endişe, yapmanın ne kadar kolay olduğuydu. Kullandığımız birçok şey orada ücretsiz. Gidip herhangi bir yerden bir toksisite veri seti indirebilirsiniz. Python'da kodlamayı bilen ve bazı makine öğrenimi yeteneklerine sahip biri varsa, muhtemelen bir hafta sonunda, toksik veri kümeleri tarafından yönlendirilen bu üretken model gibi bir şey inşa edebilirler. Yani bu makaleyi oraya koymayı gerçekten düşündüren şey buydu; bu tür bir kötüye kullanım için çok düşük bir giriş engeliydi." dedi.

Yapay zekayı şifa yerine zarar veren bir şey önermeye yönlendirmek için, araştırmacıların onu toksisiteyi belirlemeye yönlendirmesi gerekiyordu.

Tipik olarak biyoaktiviteyi (ilacın hedefle ne kadar iyi etkileşime girdiğini) ödüllendiren ve toksisiteyi cezalandıran yapay zeka MegaSyn'lerini alarak, sadece toksisite parametrelerini tersine çevirdiler, ancak biyoaktivite ödülünü korudular, şimdi de ilaçları toksisitelerine göre daha yüksek puanlar aldılar.

Yapay zekayı çalıştırdıkları 6 saat içinde bazı korkutucu gelişmeler oldu. Onu sinir gazı benzeri bileşikler üretmeyi hedefledikten sonra, Kim Jong-un'un kardeşi Kim Jong-nam'ın suikastında kullanılan, şimdiye kadar yaratılmış en güçlü sinir ajanı olan VX'i ve kimyasal savaşta kullanılan diğer ajanları önerdi.

Kararsız, ayrıca VX'ten bile daha toksik olduğu tahmin edilen ajanlar tasarladı. Araştırmacılar, tahminlerin doğrulanmadığını ve kendilerinin “kesinlikle doğrulamak istemediklerini” belirtirken, MegaSyn tarafından şimdiye kadar oluşturulan tahmin modellerinin güvenilir olduğunu belirtti. Muhtemelen bazı yanlış pozitifler olacaktır ve test için bileşiğin sentezlenmesini gerektirecektir, bu nedenle bu bileşiklerden kaçının gerçekten toksik olacağı belirsizdir.

Ekip, bu algoritmaların kötüye kullanım kolaylığını vurgulayarak, ilaç keşfinde yapay zekanın kullanımı için bunun ufuk açıcı bir an olması gerektiğine inanıyor.

Yazarlar, "Aşırı telaşa kapılmadan, bu, 'ilaç keşfinde yapay zeka' topluluğundaki meslektaşlarımız için bir uyandırma çağrısı olarak hizmet etmeli. Gerçek şu ki, bu bilim kurgu değil. İlaç keşfi ve novo tasarım için yapay zeka yazılımı kullanan yüzlerce şirketin bulunduğu bir evrende çok küçük bir şirketiz. Kaç tanesi yeniden kullanım veya kötüye kullanım olasılıklarını düşündü bile?” şeklinde düşünüyorlar.Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/drugdiscovery-ai-designs-40000-potential-chemical-weapons-in-6-hours/

https://www.theregister.com/2022/03/18/ai_weapons_learning/

https://www.theverge.com/2022/3/17/22983197/ai-new-possible-chemical-weapons-generative-models-vx

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum