Yılın Konferansı 4 Şubat'da Boğaziçi Üniversitesi'nde!
Bilim Akademisi 2016 dan başlayarak her yıl doğa bilimleri, sosyal ve beşeri bilimlerde tanınmış bir bilim insanını Yılın Konferansını vermek üzere Türkiye’ye davet edecek. İlk konferansı dünyaca ünlü astrofizikçi Prof. Dame Jocelyn Bell Burnell veriyor.

Dame Jocelyn 1967 yılında Cambridge’de radio astronomi çalışan bir doktora öğrencisiyken ilk pulsarı buldu. Bu keşif 20. Yüzyılın en önemli bilimsel buluşlarından biri. Pulsarlar supernova patlamalarıyla oluşan, çok hızlı dönen nötron yıldızları. 10 Km kadar yarıçaplı, bu kadarcık yere Güneşinki kadar kütle sıkıştıran, bir kahve kaşığına 100 milyon ton gibi yoğunluklara ve Dünya’nınkinden trilyon kere daha daha kuvvetli mıknatıslığa sahipler. Jocelyn Bell Burnell 2007’de Dame ünvanını kazandı. 

2002-2004 arasında Royal Astronomical Society’nin, 2008-2010 arasında the Institute of Physics’in başkanlığını yürüten Dame Jocelyn 2014 te İskoçya’nın Akademisi olan Royal Society of Edinburgh Başkanı seçildi. Bilimsel araştırmalarının ve liderliğinin yanında bilim eğitimi için ve bilim dünyasında kadınların daha çok sayıda ve etkili düzeyde yer almaları için etkili çalışmalarıyla da tanınmaktadır.

Konferans İngilizce olacaktır. Katılım ücretsizdir.

Katılım için: https://goo.gl/7Yks6J

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum