Hubble, Yeni DART Asteroit Çarpma Görüntüsünde Beklenmedik İkiz Kuyrukları Gördü
Sonic ve Tails bir araya gelmiş gibi.

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu'ndan yapılan bir takip gözlemi, geçen ay bir uzay aracının çarptığı asteroit sisteminden ilginç bir yeni gelişme gösterdi: yeni ortaya çıkmış ikinci bir ejecta kuyruğu.

26 Eylül'de, türünün ilk örneği olan DART görevi, mürettebatsız bir uzay aracının, Didymos adında 780 metrelik daha büyük bir asteroidin yörüngesinde dönen, sadece 160 metre çapında küçük bir gövde olan asteroit aycık Dimorphos ile çarpıştığını gördü. Tüm bunlar Dünya'dan yaklaşık 11 milyon kilometre uzakta gerçekleşti.

NASA, DART görevinin Dimorphos'un yörüngesini değiştirmeyi başardığını açıkladı. Görünüşe göre çarpışma, Dimorphos'un Didymos çevresindeki 11 saatlik 55 dakikalık orijinal yörüngesini yaklaşık 32 dakika kısalttı. Bu, insanlığın bir gün bu tekniği kullanarak bir asteroit ile gelecekteki feci bir çarpışmayı önleme şansına sahip olabileceğini düşündürmekte.

Two tails of dust ejected from the Didymos-Dimorphos asteroid system

Yeni ortaya çıkan ikinci kuyruğu bu gifte görmek daha kolay.

 

Yörüngelerin yanı sıra, gök bilimciler, asteroidin atılan maddesinin veya "ejecta"nın zaman içinde nasıl değiştiğini de yakından takip ediyor. Hubble'dan alınan bu son görüntülerde, Didymos-Dimorphos asteroit sisteminden iki toz ejecta kuyruğunun uçtuğu görülüyor.

Araştırmacılar, belki de bu ölçüde olmasa da, bir kuyruğun oluşumunu görmeyi beklerken, ikincisi beklenmiyordu. Gözlemleri, 2 Ekim ile 8 Ekim arasında oluştuğunu gösteriyor, ancak hala nasıl ortaya çıktığından emin değiller. Ekip, araştırmaya hevesli oldukları birkaç olası senaryo olduğunu söylüyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum