Gökbilimciler Samanyolu'nun Bilinen İlk 'Tüyünü' Buldular
Bu gazlı yapı, galaksinin sarmal kollarından ikisini birbirine bağlar.

Yeni bir araştırmaya göre, Samanyolu'nun sarmal kolları, onları birbirine bağlayan ‘tüy’ benzeri gaz köprülerine sahip olabilir.

Gökbilimcilerin 11 Kasım'da Astrofizik Dergisi’nde bildirdiğine göre, uzun, ince, soğuk ve yoğun gaz filamenti galaktik merkezden uzanıyor ve galaksinin iki sarmal kolunu birleştiriyor. Samanyolu'nda, ortadan yayılan bir tüyün dikenine benzeyen böyle bir yapı ilk kez görüntülendi.

Galaksimizin tüyünü keşfeden ekip, Hindistan'ın en uzun nehri olan Ganj'ın kaynağı olan buzuldan esinlenerek, ona Gangotri dalgası adını verdi. Hintçe ve diğer Hint dillerinde Samanyolu'nun adı Akasha Ganga, yani "gökyüzündeki Ganga nehri" olarak adlandırılıyor.

Köln Üniversitesi'nden Dr. Veena ve meslektaşları, Şili, San Pedro de Atacama'daki APEX teleskopundan alınan verilerde, yoğun ve izlenmesi kolay soğuk karbon monoksit gazı bulutlarını arayarak Gangotri dalgasını buldular. Yapı, Samanyolu'nun Norma kolundan, 3-kiloparsek uzaklıkta, galaktik merkezin yakınlarında 6.000 ila 13.000 ışık yılı boyunca uzanır. Şimdiye kadar, Samanyolu'ndaki bilinen tüm diğer gaz dalları sarmal kollarla hizalanmıştır.

Gangotri dalgasının sıra dışı bir özelliği daha var, dalgalılık. Filament, binlerce ışık yılı boyunca bir sinüs dalgası gibi aşağı yukarı sallanıyor gibi görünüyor. Veena, buna neyin sebep olabileceğinden emin olmadıklarını söylüyor.

Diğer galaksilerin de gazlı tüyleri var, ancak Samanyolu söz konusu olduğunda, galaksinin yapısını içten dışa doğru haritalamak “çok zor.” Araştırmacılar, daha fazla galaktik tüy ve galaksimizin yapısının diğer parçalarını bulmayı umuyor. Bu sayede Samanyolu'nun haritasını daha ayrıntılı çıkarabileceğiz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum