Hollanda’nın siyasi gündemi: “2025’e kadar tüm araçlar elektrikli olsun!”
Hollanda'da işler yolunda giderse 10 yılın sonunda yollarda egzoz dumanı görmek mümkün olmayacak.

Hollanda’nın İşçi Partisi PvdA‘dan bir grup milletvekili meclise sıra dışı bir teklif sundu. 2025 yılına kadar bütün benzin ve mazot tüketen araçların trafikten çekilmesini; yerine tamamen çevre dostu elektrikli ve hibrit araçlara geçilmesini teklif ettiler. Aynı zamanda hükümetten kendi kendini idare eden araçlara daha fazla yatırım yapmasını ve böylelikle ülkedeki trafik problemini çözmesini talep ettiler.

Meclis alt komisyonunda kabul edilen teklif emisyonsuz olmayan bütün araçların trafikten men edilmesini içeriyor. Yani otomobil üreticileri teklifin yasalaşması halinde hibrit ve elektrikli olmayan herhangi bir aracı Hollanda sınırları içerisinde satamayacak. İşler yolunda giderse 10 yılın sonunda yollarda egzoz dumanı görmek mümkün olmayacak.

Muhalif partilerden ve hatta parti içinden de eleştiriler alan teklifte karşıt görüşler çoğunlukla planlanan sürenin kısa olması ekseninde toplanıyor. Buna yanıt parti temsilcilerinden Jan Vos‘tan geliyor: Hollanda’nın fosil yakıtlara olan bağımlılığını bir an önce yok etmesi ve emisyonsuz bir gelecek için bu adımların mutlaka atılması gerektiğinin altını çizerken böyle büyük değişikliklerin bir anda olamayacağını ancak bir şekilde bir yerden başlanılmasının önemli olduğunu savunuyor.

Kaynak
http://www.nolm.us/hollandanin-siyasi-gundemine-kurban-2025e-kadar-tum-araclar-elektrikli-olsun/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum