Bilim İnsanları Ay'da Yaşamak İçin Harika Bir Sıcaklıkta Kalan Çukurları Keşfetti
Bu jeolojik yapılar rahat bir sıcaklıkta gezinirler ve barınmak için ideal yerler olabilirler.

Ay Yörünge Kaşifi (LRO) aracını kullanan ve NASA tarafından finanse edilen bilim insanları, ay çukurları olarak bilinen tuhaf jeolojik özelliklerdeki gölgeli alanların, çalışmak ve yaşamak için harika bir sıcaklık olan 17°C civarında gezindiğini keşfettiler. Bu bulgu, Ay'ın gelecekteki insan araştırmaları için çığır açıcı olabilir.

Geophysical Research Letters dergisinde yayınlanan bulgular, çukurlardaki sıcaklığın ay yüzeyindeki sıcaklıktan farklı göründüğünü gösteriyor. Çılgınca farklı. İki hafta süren ay günü boyunca, yüzeydeki sıcaklık, Dünya'daki suyu kaynatan sıcaklıktan daha yüksek olabilir.

Mare Tranquillitatis'teki (Huzur Denizi) 100 metre derinliğindeki bir mağaraya odaklanan ve bilgisayar modellemesini ve LRO'dan alınan verileri kullanan ekip, çukurdaki sıcaklığın ay günü boyunca sadece biraz değiştiğini keşfetti.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden LRO proje bilimcisi Noah Petro bir açıklamada, "Ay çukurları ay yüzeyinde büyüleyici bir özellik." dedi. "Kararlı bir termal ortam oluşturduklarını bilmek, bu eşsiz ay özelliklerinin ve bir gün onları keşfetme olasılığının bir resmini çizmemize yardımcı oluyor."

Ay çukurları yeni bir keşif. Bilim insanları onları ilk olarak 2009'da tespit ettiler ve o zamandan beri araştırmacılar, astronotların sıcaklıktaki dramatik değişiklikler, kozmik ışınlar, güneş radyasyonu ve mikro meteoritler gibi Ay'ın sert yüzey koşullarından sığınabilecekleri mağaralara erişim noktaları olup olmadığını merak ettiler.

Los Angeles California Üniversitesi'nde gezegen bilimi alanında lisansüstü araştırmacı Tyler Horvath, “200'den fazla çukurun yaklaşık 16'sı muhtemelen çökmüş lav tüpleridir.” dedi. Bu, en azından bazılarının bir mağaraya açılan bir kapı (veya tavan penceresi) olduğu anlamına gelir.

Ekibin bu sıcaklık ölçümlerini yapmak için kullandığı Diviner Lunar Radiometer Experiment'in ortak yazarı David Paige, "İnsanlar mağaralarda yaşayarak evrimleşti ve mağaralara Ay'da yaşadığımızda geri dönebiliriz." dedi.

Her şey planlandığı gibi giderse, insanlar önümüzdeki birkaç yıl içinde Ay'ın yüzeyine geri dönecek ve bu ortamlar çok yakından incelenecek ve muhtemelen içinde küçük bir yaşam alanı bile olacak.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum