Haftanın Kitap Önerisi: Parçacık Fiziği - En küçüğü keşfetme macerası
Aslına bakarsanız kitabın özeti başlığında gizli. Dr. Sezen Sekmen, insanlığın en küçüğü keşfetme serüvenini anlatıyor bizlere.

Kitap, maddenin en küçük yapı birimine, bölünemeyen anlamında "atomos" adını veren Demokritos'tan başlayıp , standart model ve ötesine kadar ulaşıyor. Parçacık Fiziği, okurken kesinlikle sıkılmayacağınız hatta fizik hakkında önyargılarınızı kıracak bir kitap.  Bu etkisini ise yazarın olabildiğine anlaşılır ve eğlenceli diline borçlu diyebilirim. Bu konulara ilgili bir bilim sever ya da parçacık fiziği üzerine devam etmek istiyorum diyen bir öğrenci iseniz, kitabı bitirdiğinizde sağlam bir temel edineceğinizin sözünü verebilirim.

Yazar Dr. Sezen Sekmen'den bahsedecek olursak; kendisi lisans eğitimini ODTÜ Fizik bölümünde tamamlayıp, lisansüstü ve doktora çalışmalarına da ODTÜ Fizik bölümünde devam etmiştir. Şimdi ise Cern'de araştırmacı olarak  CMS deneyinde çalışmalarına devam etmektedir. Bu arada kitap satış gelirleri ODTÜ Öğrenci Burs Fonu'na bağışlanmaktadır. Keyifli okumalar diliyorum.

Yayınevi: ODTÜ

Satın almak için: http://goo.gl/6kkx3G

Ebru Şimşek
Boğaziçi Üniversitesi / Fizik Yüksek Lisans - Boğaziçi à niversitesi Fizik Mezunu Boğaziçi à niversitesi Fizik Yüksek Lisans Öğrencisi Deneysel yüksek enerji ve parçacık fiziği

0 yorum