Google’ın Project Loon Balonları Yükseliyor
Dünyanın her yerine ucuz ve pratik şekilde internet taşımak için Google’ın hayal ettiği Project Loon için balonlar yükselmeye başlıyor.

Günlük hayatımızda dev şehirlerde o kadar rahatça internet kullanıyoruz ki, dünyanın her yerinde durum böyle sanıyoruz. Ama dünyanın hala üçte ikisi internet bağlantısına sahip değil. İşte Google bu durumu değiştirmek için stratosfere düşük maliyetli ve uzun süre havada kalabilecek balonlar ile internet erişimi sağlamak istiyordu. Project Loon ismindeki bu proje yavaş yavaş büyük çıkışına yaklaşıyor.

Google’ın Project Loon ile ilgili gelen yeni açıklamasına bakılırsa, işler gayet iyi gidiyor. Google en önemli testini Avusturalya’nın en büyük operatörü Telstra ile birlikte gelecek ay yapacak. Şimdiye kadar gelinen nokta şöyle; Project Loon için üretilen balonlar havada sorunsuz 130 gün kadar kalabiliyor, bir balonu 5 dakikada doldurulabilecek özel bir üfleme sistemi üretilmiş ve şu anda Google günde 20 kadar balon göreve alabilir durumda.

Balonların stratosfere doğru yükselirken istenilen bölgeye antenler ile internet servisi yayabilmesi için devasa miktarda hesaplamalar, hava durumu analizleri ve bilimsel simülasyonlar yapılıyor. Şimdiye kadar gönderilen Project Loon testbalonlarının tamamı, toplamda 3 milyon kilometre yol almışlar. Bu mesafe dünyanın etrafında 75 kere dönmeye denk.

Google’ın hedefi dünya üzerinde internet erişiminin zor olduğu alanlarda balonlardan bir ağ kurmak ve internet servislerini ihtiyacı olan herkese ucuz şekilde ulaştırabilmek. Bu hayali gerçekleştirmek için çok sıkı çalıştıkları anlaşılıyor.

Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum