Göktürk-1 uydusu 5 Aralık’ta fırlatılacak
2009 yılından beri projesi yürüyen Göktürk-1 uydusu, 5 Aralık'ta Fransız Guyanası'ndan fırlatılacak.

Göktürk-1, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak görüntü ihtiyacını karşılayacak bir uydu sistemidir.

Göktürk-1 projesine ait sözleşme, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile TELESPAZIO arasında 13 Temmuz 2009 tarihinde imzalanmıştır.

Telespazio ve Thales Alenia Space (TAS-F) firmalarının ana yüklenici olduğu projenin Türk ortakları, TAI A.Ş., Aselsan A.Ş., Tubitak Bilgem, Roketsan A.Ş. and TR Tecnoloji’dir.

Göktürk-1 uydusu 05.12.2016 tarihinde, Türkiye saati ile 16.51’de, Güney Amerika’nın kuzeydoğu kıyısındaki Fransız Guyanası’ndan fırlatılacaktır. Fırlatım anını arianespace.com adresinden izleyebilirsiniz.

Göktürk-1 Hakkında

Göktürk-1 Programının amacı; coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak; aynı zamanda orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak bir uydu sisteminin tedarik edilmesidir.

Göktürk-1 Projesi kapsamında uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve alt yapı geliştirilmenin yanı sıra ülkemizin, gelecekteki gözlem ve haberleşme uydularının yurtiçinde üretilmesine yönelik kritik bir altyapı olan Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezine sahip olması projenin stratejik hedefi haiz kazanımları arasında tanımlanabilir.

Kaynaklar
http://www.arianespace.com/press-release/flight-vv08-a-new-vega-mission-at-the-service-of-earth-observation/
https://www.tai.com.tr/tr/proje/gokturk-1

Halime Serinçay
Hacettepe Üniversitesi / Biyomühendislik Doktora -

0 yorum