Paranormal Aktiviteler Tamamen Kafanızın İçinde Gerçekleşiyor ve Bilim Bunun Nedenini Açıklayabilir
Paranormal Aktiviteler Tamamen Kafanızın İçinde Gerçekleşiyor ve Bilim Bunun Nedenini Açıklayabilir

Geceler, daha az ışık ve ses nedeniyle paranormal aktiviteleri tetiklemek için uygundur.

İlişki hala belirsiz olsa da yeni araştırmalar paranormal inançlar ile biz dünyevi varlıklar için en önemli gece aktivitelerinden biri arasında ilginç bir bağlantı olduğunu gösteriyor: Uyku.

Yeni bir çalışmada araştırmacılar, daha düşük uyku kalitesinin öznel ölçümlerinin hayaletlere ve iblislere, ölümden sonra yaşayan ruha, insanların ölülerle iletişim kurma yeteneğine, ölümden sonraki yaşamın kanıtı olarak ölüme yakın deneyimlere yönelik daha güçlü inançlarla ilişkili olduğunu buldu.

Çalışmanın yazarlarının bildirdiğine göre, bu düşük uyku kalitesi, daha düşük uyku verimliliği, daha uzun uyku gecikmesi, daha kısa uyku süresi ve artan uykusuzluk semptomlarını içeriyordu.

Araştırmacılar, uyku kalitesinin kendi bildirdiği ölçümlere ek olarak, uzaylıların Dünya'yı ziyaret ettiği inancının, izole uyku felci ve bir kişinin kafatasının içinde yüksek bir ses veya çarpma sesi hissi ile karakterize edilen bir bozukluk olan patlayan kafa sendromu ile ilişkili olduğunu buldular.

Araştırmaya göre, bir kişinin narkolepsi gibi bir uyku bozukluğunun diğer semptomları olmaksızın farkında ve uyanık olduğu, ancak hareket edemediği izole uyku felci, ölüme yakın deneyimlerin ölümden sonraki yaşamın kanıtı olduğu inancıyla da ilişkilendirildi.

Araştırmacılar, "Bildiğimiz kadarıyla, bu daha fazla incelemeye değer yeni bir bulgu" diye yazıyor.

Bu bulguların genel olarak paranormal inançlar ve uyku değişkenleri, özellikle uyku felci arasında bağlantılar bulan önceki çalışmalarla uyumlu olduğunu belirtiyorlar. Yeni çalışma, daha geniş bir örneklemle daha geniş bir uyku değişkenleri yelpazesini inceleyerek buna daha fazla ışık tutmayı amaçlıyor.

Araştırmacılar, çalışmayı sosyal medya aracılığıyla ve BBC Science Focus Magazine tarafından duyurulan işe alımlarla çevrimiçi bir anket aracılığıyla yürüttüler. Hepsi en az 18 yaşında olan ve çeşitli paranormal konular ve uyku değişkenleri hakkındaki soruları yanıtlayan 8.853 katılımcıyla sonuçlandılar.

Çalışmanın yazarları, "Tüm dernekler için, yaş ve cinsiyet etkileri kontrol edildiğinde bile, daha yüksek düzeyde paranormal inancın daha düşük bir öznel uyku kalitesi ile ilişkili olduğu bulundu" diyor.

Yazarlar yine de bazı spekülasyonlar sunuyorlar. Uyku felci görsel ve işitsel halüsinasyonları içerebileceğinden ve patlayan kafa sendromunun adaşı ses olduğundan, sonuçlar uzaylılara olan inancın ses veya görüntü içeren uyku bozukluklarıyla bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.

Öte yandan, araştırmacılar, paranormal inançların uykuya müdahale eden kaygıya neden olduğu bazı ilişkilerin diğer yöne gidebileceğini de ekliyor. Geceleri paranormal ziyaretçi olasılığı, makul bir şekilde uyumayı zorlaştırabilir.

Araştırmacılar, hayaletlere, iblislere veya uzaylılara olan inancın neden daha düşük öznel uyku kalitesiyle bağlantılı olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir, ancak tehditkâr varlıkları içermeyen inançlar ne olacak? Uyku kalitesi, bir ruhun veya öbür dünyanın varlığına ilişkin kaygıdan da etkilenir mi?

Çalışma Journal of Sleep Research dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum