Gök Bilimciler, Daha Önce Gördüklerimizden Farklı 25 Yeni Hızlı Radyo Patlaması Keşfetti
Bu yeni olaylar, yakın zamanda keşfedilen olgunun belirsizliğine katkıda bulunuyor.

İnanılmaz derecede kısa ama çok güçlü radyo dalgası emisyonları olan hızlı radyo patlamaları (FRB'ler), yalnızca son 15 yılda keşfedildi. Kesin nedenleri bir tartışma konusu; gök bilimciler, bazılarının düzenli olarak tekrarlandığını ve diğerlerinin de tek seferlik bir olay gibi göründüğünü keşfettiler. Gök bilimciler şimdi çok sayıda yeni tekrarlayan keşfettiler ve bunların özellikleri - önceki tespitlerden farklı olarak - bize tüm FRB'lerin doğası hakkında derin bir şeyler anlatıyor olabilir.

Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi (CHIME) gözlemevindeki araştırmacılar, teleskop tarafından tespit edilen tekrarlanan FRB'lerin sayısını, halihazırda bilinen 21'e 25 tane daha ekleyerek, iki kattan fazla artırdı. Ve doğrulamak için gelecekteki gözlemlerde takip etmeyi umdukları 14 tekrar eden adayları daha var. CHIME, hiçbir hareketli parça gerektirmeden, Dünya'nın dönüşünü kullanarak gökyüzünü gözlemler böylece bu FRB'leri oldukları gibi algılayabilir. Şimdiye kadar 500 FRB tespit etti.

Ekip, henüz yayınlanmamış veya akran değerlendirmesinden geçmemiş yeni bir ön baskı makalesinde, 2019'dan 2021'e uzanan sürede teleskobun gözlemlediği bunlardan herhangi birinin tekrar edip etmediğini anlamak için yola çıktı. Harika bir çözünürlüğe sahip değil, bu nedenle iki patlamanın gökyüzünde aynı konumdan geldiğini doğrulamak, sağlam bir istatistiksel yaklaşım gerektiriyordu.

Önceki tekrarlayan FRB'lerden bazıları, özel sinyallerini belirli aralıklarla yaydı. Bu, daha ağır cisimlerin yörüngesinde dönen nötron yıldızları gibi kompakt cisimler tarafından üretildikleri önerisine yol açtı. Magnetar olarak bilinen bazı nötron yıldızlarının inanılmaz derecede güçlü bir manyetik alanı vardır ve bu magnetarların manyetik alanları ile yoldaşları arasındaki etkileşimler FRB'lerden sorumlu olabilir.

Bu FRB'ler inanılmaz derecede aktif ve gök bilimcilerin onlar hakkında çok şey öğrenmesine imkan verdi. 25 yenisi o kadar aktif değil ve ekip henüz detaylarından emin değil. En aktif kaynağın yalnızca 12 patlaması var, bu da belirli bir periyodikliği tespit etmeyi gerçekten zorlaştırıyor. Onları gözlemlemeye devam etmeyi planlıyorlar ve başkalarının da öyle yapmasını umuyorlar.

Sorumlu yazar Dr. Ziggy Pleunis, IFLScience'a, “Veri toplamaya devam ediyoruz. Yıl boyunca 7/24 çalışmaya çalışıyoruz ve dolayısıyla kendi takibimizi yapacağız. Yine de gökyüzünün bazı kısımlarını her gün sadece birkaç dakika görüyoruz. Bu nedenle, gerçekten uzun bir takip yapmak için en uygunu değiliz. Ve dolayısıyla, dünyadaki diğer ekiplerin teleskoplarını alıp takibi yapacaklarını umuyoruz." dedi.

Çalışmaya dayanarak ekip, FRB'lerin en az yüzde 2,6'sının tekrar ettiğini tahmin ediyor, ancak toplanan veriler, yeterince uzun bir sürede tüm FRB'lerin tekrar ettiğini önerebilir. Sadece henüz onları yakalamadık.

Dr. Pleunis IFLScience'a, "Tekrarlayan FRB'ler ilk keşfedildiğinde, çok aktif birkaç kaynak keşfettik. Bunlardan bazıları için saatte birden fazla patlama görüyoruz. Havai fişekleriyle gerçekten çıldırıyor gibi görünüyorlar.” dedi. "Fakat şimdi görmeye başladığımız şey, aynı zamanda yavaş yavaş tekrar eden pek çok tekrarlayan kaynak olduğu. Bir sürü patlama görmüyoruz, belki birden fazla yıl içinde iki veya üç tane görüyoruz."

“Bir çeşit tekrar oranları sürekliliği olması mümkündür. Bazı çok aktif tekrarlayan kaynaklarınız ve bazı nadiren tekrarlayan kaynaklarınız var. Ve belki de tekrar etmediğini gördüğümüz her şeyin aslında etmesi de mümkündür; sadece tekrarlanan patlamayı görecek zamanımız ya da hassasiyetimiz henüz olmadı!”

Çalışma The Astrophysical Journal'a gönderildi ve ArXiv'de okunabilir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum