\"Dünya\'nın limitlerini zorluyoruz\"
İnsanoğlunun Dünya\'ya olumsuz etkide bulunduğunu belirten İsveçli bilim insanı, bu durumun gezegenimizdeki yaşamı tehdit edebileceği iddiasında bulundu.

Stockholm Üniversitesi'nde çalışan bilim insanı Johan Rockström, Science dergisinde yayımlanan makalesinde insanoğlunun gezegene yaptığı etkinin geri dönülmez bir evreye girmek üzere olduğu uyarısında bulundu. 

İklim değişikliğine ve doğaya müdahalenin ardından onlarca hayvanın neslinin tükenme tehdidi altında olduğuna dikkat çeken Rockström, söz konusu makalesinde "Dünya bugüne kadar tüm yaptıklarımızı tolere eden yakın bir dostumuzdu, son dönemde onu bir düşmana dönüştürmek üzereyiz" ifadelerine yer verdi. 

Karbon emisyonu ve ozon tabakasındaki incelmenin kritik seviyeye geldiğini belirten İsveçli bilim insanı, 2007'nin bir dönüm noktası olduğunu,  bu tarihten sonra sera gazı salınımının radikal bir biçimde arttığını belirtti. 

Bu durumun yakın bir zamanda Dünya'nın sonunun geleceği  anlamına gelmediğinin altın çizen Rockström, sorunun farkına varılması ve gerekli adımların atılması çağrısında bulundu.

Kaynak: NTV

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum