Dünyanın En Küçük Uzaktan Kumandalı Robotu Minik Yengeç
Dünyanın En Küçük Uzaktan Kumandalı Robotu Minik Yengeç

Bu uzaktan kumandalı yürüyen robot şimdiye kadar yaratılmış robotların en küçüğüdür. Peekytoe yengeç robot, karmaşık donanım, hidrolik veya elektrik olmadan hareket edebiliyor. Bunca karmaşılık yerine robotun hareketi, ısıtıldığında hatırlanan şekline dönüşen şekil hafızalı alaşımı tarafından yaratılır.

Robotu hedeflenen farklı konumlarda hızlı bir şekilde ısıtmak için bir lazer kullanılır ve ince bir cam kaplama, robotun o kısmını soğurken elastik olarak deforme olmuş şekline döndürür. Robot, şekli deformeden hatırlanana ve geriye doğru değiştirirken, bu durum hareketi yaratır. Lazer hareket yönünü kontrol edebilir ve robot emekleyebilir, bükülebilir, yürüyebilir, dönebilir ve hatta zıplayabilir. Araştırma Science Robotics dergisinde yayınlandı. Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Northwestern Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, küçük robot yengeci yaratmak için çocukların "açılır" kitaplarında kullanılan mekanizmadan ilham aldı. Weeny bot 0,5 milimetre genişliğindedir, bu da onu bir pireden bile daha küçük yapar ve benzer robotların bir gün insan vücudu da dahil olmak üzere dar alanlarda görevleri gerçekleştirmek için kullanılabileceği umulmaktadır.

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum