Dünyanın En Güçlü X-Ray Lazeri Artık Uzaydan Daha Soğuk
Dünyanın En Güçlü X-Ray Lazeri Artık Uzaydan Daha Soğuk

Süper iletken bir parçacık hızlandırıcı, mutlak sıfırın (-456 Fahrenhayt derece) sadece iki derece üzerine soğutuldu. Süperiletkenliğinin devreye girdiği yer burasıdır ve süreçte neredeyse hiç enerji kaybı olmadan yüksek enerjili elektronlar verebilir.

Yükseltilmiş Linac Tutarlı Işık Kaynağı (LCLS) X-ışını serbest elektron lazeri, kimyasal süreçleri ayrıntılı olarak incelemek için kullanılacak ve inanılmaz hızlı zaman ölçeklerinde iş başındaki atomların ve moleküllerin anlık görüntülerini oluşturacak.

Lazer, öncekinden ayırt edilmesi için LCSL-II olarak bilinir. 10.000 kat daha parlak ve çok sayıda - saniyede bir milyon kata kadar - darbeler üretecek. Bu, aynı elektrik faturası için orijinal LCSL'den 10.000 kat daha fazla darbe demektir.

LCLS direktörü Mike Dunne yaptığı açıklamada, "Sadece birkaç saat içinde LCLS-II, mevcut lazerin tüm ömrü boyunca ürettiğinden daha fazla X-ışını darbesi üretecek. Bir zamanlar toplanması aylar sürebilecek veriler dakikalar içinde üretilebilir. X-ray bilimini bir sonraki seviyeye taşıyacak, yepyeni bir dizi çalışmanın önünü açacak ve bazı sorunları ele almak için devrim niteliğinde teknolojiler geliştirme yeteneğimizi geliştirecek." dedi.

Bileşenlerin zarar görmemesi için soğutma işleminin çok yavaş yapılması gerekiyordu. Derin uzaydaki sıcaklıktan daha düşük olan şaşırtıcı sıcaklığa nihayet 15 Nisan'da ulaşıldı. Bunun açıklandığı 10 Mayıs, LCSL-II'nin ilk operasyona hazır hale geldiği andı.

SLAC direktör yardımcısı ve LCLS proje direktörü Norbert Holtkamp, "LCLS-II projesi, ABD'deki beş farklı DOE laboratuvarından ve dünyanın dört bir yanından birçok meslektaştan oluşan büyük teknisyen, mühendis ve bilim insanlarından oluşan büyük ekiplerin yıllarca çaba göstermesini gerektirdi. Devam eden bu ortaklıklar ve işbirlikçilerimizin uzmanlığı ve bağlılığı olmadan şu an bulunduğumuz yere gelemezdik.” dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/physics/worlds-most-powerful-xray-laser-is-now-colder-than-outer-space/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum