Dünyanın En Büyük Uluslararası Karanlık Gökyüzü Rezervi Teksas ve Meksika'yı Kapsayarak Oluşturuldu 
Dünyanın En Büyük Uluslararası Karanlık Gökyüzü Rezervi Teksas ve Meksika'yı Kapsayarak Oluşturuldu 

Teksas'taki Big Bend Ulusal Parkı, dünyanın en büyük karanlık gökyüzü rezervinin bir parçası haline geldi. Aynı zamanda ABD ile Meksika arasındaki sınırı geçen ilk uluslararası olma özelliği de taşıyor. Karanlık gökyüzü rezervleri yaratmanın amacı, gece gökyüzü dostu uygulamaları benimseyerek ışık kirliliğinin yayılmasını en aza indirmektir. 

Greater Big Bend Uluslararası Karanlık Gökyüzü Koruma Alanı yaklaşık 40.000 kilometre kare ve yerel topluluklara, vahşi hayata, astronomlara, turistlere ve işletmelere fayda sağlayacak. 

Austin'deki McDonald Gözlemevi'ndeki Texas Üniversitesi, Nature Conservancy, Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği (IDA), Ulusal Park Servisi, Teksas Parkları ve Yaban Hayatı Departmanı ve Meksika'daki Ulusal Doğal Koruma Alanları Komisyonu'nun ortak çabalarını aldı. yanı sıra yerel organizasyonlar ve işletmeler, inanılmaz bir alan yaratmak için. 

McDonald Gözlemevi Müdürü Teznie Pugh yaptığı açıklamada, "Geniş bölgesel destek ve Big Bend bölgesinin doğal güzelliğini korumak için uzun süredir devam eden çabalar olmadan, bu ölçekte bir karanlık gökyüzü rezervi mümkün olmazdı. Bu gerçek bir topluluk çabasıydı ve bölge halkı hep birlikte başardıklarımızdan gurur duymalı." dedi.

Rezerv, en katı ışık kurallarının uygulanacağı McDonald Gözlemevi'nin bulunduğu Davis Dağı Koruma Alanı çevresindeki bir çekirdek alana ve sakinlerin hayatlarını bozmadan ışık kirliliğinin en aza indirileceği daha geniş destek alanlarına bölünecek. . 

Gözlemevi direktörü Taft Armandroff, “Bu rezerv, McDonald Gözlemevi'nin hem bilimsel araştırmalarını hem de halk eğitim misyonlarını koruyor. 1939'dan beri, gözlemevi, UT Austin'deki ve diğer Teksas yüksek öğrenim kurumlarındaki öğretim üyeleri, öğrenciler ve araştırmacılar tarafından, yakındaki yıldızların yörüngesindeki gezegenlerden evrenin hızlanan genişlemesine kadar değişen konularla kozmosun incelenmesini sağladı." dedi.

Davis Mountain Preserve'in eğitim ve sosyal yardım koordinatörü Kaylee French, “Greater Big Bend International Dark Sky Reserve'in bir parçası olmaktan onur duyuyoruz. Bu işbirliği, uluslararası sınırları aşan geniş bir yelpazede çalışan ortakları benzersiz bir şekilde bir araya getiriyor. Karanlık gökyüzümüz, ancak birlikte çalışarak koruyabileceğimiz paha biçilmez bir doğal kaynaktır ve şimdi ve sonsuza kadar korunan bu kaynağın sorumlu koruyucuları olmamıza yardım ettiği için Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği'ne teşekkür ederiz." dedi.

Dark Sky rezervlerinin birçok faydası vardır. Kullanılan aydınlatma uygulamaları, sakinlerin (insan veya başka türlü) gündüz ve gece döngüsünün keyfini çıkarmasına izin verirken güvenliği artırır ve enerjiyi azaltır. 

IDA'nın koruma direktörü Ashley Wilson, “Bu rezervin sertifikalandırılması, karanlık gökyüzü hareketi için gerçekten tarihi bir andır. Aşırı ve savurgan yapay ışığın yayılmasını sınırlayan somut ve uygulanabilir çözümler sağlamak için onlarca yıl süren sıkı çalışmanın, gece çevre yönetiminin, yıldız sosyal yardım programlarının ve çok sayıda yerel teşvikin farkındayız. Bu, peyzaj ölçeğindeki ortaklıkların ve karanlık gökyüzü çabalarının, kilit paydaşlardan ve tutkulu topluluklardan oluşan bir ekibin özverisiyle gerçeğe dönüşebileceğini gösteriyor.” dedi.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/worlds-largest-international-dark-sky-reserve-created-spanning-texas-and-mexico/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum