Dünya giderek şişmanlıyor
Son yapılan araştırmalar dünya genelinde şişmanların sayısının giderek arttığını ortaya koyuyor. Buna göre dünyadaki erişkin nüfusunun yüzde 13’ü aşırı kilolu.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre vücut-kitle endeksi 25'in üzerinde olan yetişkinler aşırı kilolu yani obez olarak tanımlanıyor. Londra'daki Imperial Collage'in yaptığı son araştırmaya göre dünya genelinde 641 milyon yetişkin aşırı kilolu. Bunun 375 milyonunu kadınlar, 266 milyonunu da erkekler oluşturuyor. The Lancet adlı İngiliz bilim dergisinde yayımlanan araştırmada şişman nüfusun 2025 yılında 1 milyarı aşarak nüfusun yüzde yirmisini oluşturacağına dikkat çekildi.

Geçmişteki durumun farklı olduğunu belirten son araştırmanın bilimsel koordinatörü Majid Ezzati,  40 yıl öncesinde düşük kiloluların sayısının şişmanların iki katı kadar olduğunu belirterek, günümüzde obezlerin sayısının düşük kiloluları geçtiğinin altını çizdi. Örneğin 1975'teki aşırı şişman sayısı 105 milyon olarak veriliyor.

Yılda 1,5 kg aldık!

186 farklı ülkeden 18 yaş üstü 19 milyon kişi üzerinde yapılan araştırma, son 40 yıl içinde erkeklerde vücut-kitle endeksinin 21,7'den 24,2'ye kadınlarda da 22,1'den 24,4'e çıktığını ortaya koyuyor. Bu da yıllık 1,5 kiloluk bir artışa denk geliyor.

Uzmanlar kilo artışı eğilimini değişen beslenme alışkanlıkları ve kalıtımsal nedenlere bağlıyor. Bu sayının giderek arttığı sanayi ülkelerinde sağlıksız beslenme ve hareketsizlik obeziteye zemin hazırlıyor.  Özelikle orta gelire sahip bazı Pasifik, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde aşırı kilolu sayısının alarm verdiği vurgulanan araştırmada, gerekli önemlerin alınmaması halinde bunun uzun vadede ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda uyarılıyor.

Kaynak
http://www.dw.com/tr/dünya-giderek-şişmanlıyor/a-19158802

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum