DSÖ: Glifosat kanserojen değil
Yabani otla mücadelede kullanılan glifosatın insanlarda kansere yol açabildiği yolundaki tartışma büyüyor. Dünya Sağlık Örgütü de konuyla ilgili bir rapor yayınladı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) glifosata ilişkin raporu İsviçre'nin Cenevre kentinde açıklandı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) uzmanlarının katkısıyla hazırlanan raporda "glifosat kalıntısı barındıran gıda ürünlerinin yüksek ihtimalle kanserojen olmadığı" tespitine yer verildi.

Raporlar çelişiyor mu?

Raporun yine DSÖ'ye bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından hazırlanan ve "glifosatın insanlar için kanser yapma riski taşıdığı" görüşünün dile getirildiği bir başka raporla çelişki içermediği belirtildi. IARC'ın glifosatın aşırı dozda alımını araştırdığı, DSÖ'nün son raporunda ise gıda ürünleriyle birlikte sınırlı oranda alımının gözetildiği vurgulandı.     

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) yayınladığı bir raporda, "yabani otla mücadelede kullanılan glifosatın kanser yapmasının pek muhtemel olmadığını" açıklamıştı.

AB bu hafta karar verecek

AB Komisyonu'nun üye ülkelerin temsilcileriyle birlikte glifosat kullanımına ilişkin kararını bu hafta içinde vermesi bekleniyor. Kararın olumlu olması halinde glifosat kullanımına 10 yıllık bir süre daha izin verilecek. Daha önce mart ayı için öngörülen oylama ertelenmişti.

"Milyonların istihdamı sözkonusu"

Bu arada Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt, glifosatla ilgili tartışmanın tırmandırılmaması uyarısında bulundu. Schmidt, "milyonlarca kişinin istihdamının söz konusu olduğunu" söyledi. Schmidt, federal hükümetin Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) kanadına mensup. Glifosata karşı çıkan Çevre Bakanı Barbara Hendricks ise Sosyal Demokrat Partili (SPD). Almanya'nın AB toplantısında bu nedenle çekimser oy vermesi bekleniyor.    

Milyarlarca euroluk pazar

Glifosat, dünyada en yaygın olarak kullanılan herbisit, Türkçesiyle yabani ot öldürücülerde bulunan aktif kimyasal madde. Her yıl milyarlarca euroluk bir satış hacmi olan glifosat Monsanto, Syngenta ve Bayer gibi holdingler ya da yan kuruluşları tarafından üretiliyor. Üretici şirketlere göre glifosat kullanımı insan sağlığı açısından sorun oluşturmuyor.

Kaynak
http://www.dw.com/tr/dsö-glifosat-kanserojen-değil/a-19261842

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum